eReport.sk
Počas pohrebu Lučanského, ktorý mal v cele spáchať samovraždu. Foto: eReport

Komora advokátov o úmrtiach v našich celách: Obávame sa, že toto je len vrchol ľadovca!

Slovenská advokátska komora (SAK) víta rozhodnutie generálneho prokurátora začať trestné stíhanie vo veci úmrtia väzobne stíhaného advokáta Ľubomíra Krivočenka. Prípady úmrtí počas výkonu väzby spojené s neprimerane dlhými väzobnými stíhaniami považuje komora za alarmujúce a neudržateľné. Informovala o tom hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

„Sme presvedčení o tom, že aj posledný prípad úmrtia obvineného advokáta na nový koronavírus počas výkonu väzby musí viesť nielen k vyvodeniu individuálnej zodpovednosti, ale aj k zásadnému prehodnoteniu prístupu v trestnej politike,“ spresnila. Komora sa obáva, že medializované prípady sú len vrcholom ľadovca a neadekvátne zaobchádzanie s väzobne stíhanými i nadužívanie trestného práva je v skutočnosti častejšie.

Je namieste hovoriť aj o zodpovednosti štátu

SAK upozorňuje, že advokát bol v kolúznej väzbe takmer rok a ak „v takejto situácii dôjde k tomu, že sa obvinený nakazí novým koronavírusom a tejto chorobe podľahne, je podľa nášho názoru namieste hovoriť aj o zodpovednosti štátu za to, že si nesplnil pozitívny záväzok chrániť zdravie obvinených a odsúdených“.

V rozpore aj s princípmi ochrany ľudskej dôstojnosti

Komora preto opäť apeluje na prijatie zmien v trestnom práve pri uplatňovaní inštitútu väzby a zlepšení podmienok pre väzobne stíhaných. „Cítime povinnosť upozorniť na to, že praktický výkon trestnej politiky na Slovensku je často neadekvátny, v rozpore s princípmi právneho štátu a ochrany ľudskej dôstojnosti,“ dodala hovorkyňa.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vo februári informovala, že síce neplánuje prehodnocovať dôvody väzby, zmeniť by sa však mohli podmienky väzby. Vytvorila pracovnú skupinu, ktorá by sa mala zaoberať v prípade kolúznej väzby aj možným nastavením jej časového limitu.

Krajská prokuratúra Bratislava začala v stredu vykonávať mimoriadnu previerku v Ústave na výkon väzby Bratislava v súvislosti s úmrtím Ľubomíra Krivočenku, ktorý bol obvinený v kauze Dobytkár. Informoval prokurátor a hovorca KP Bratislava Matej Izakovič. Na úmrtie väzneného advokáta reagoval v stredu aj predseda Smeru Robert Fico.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy