eReport.sk
Peter Weiss, zdroj: ereport
Peter Weiss, zdroj:ereport

KOMENTÁR Petra Weissa: Na začiatku demokratickej štátnosti bolo SNP

Redakcia Ereport prináša komentár bývalého politika a diplomata Petra Weissa v plnom znení a bez redakčných úprav.

Pred necelými 30 rokmi som bol jedným z predkladateľov návrhu zákona na vyhlásenie 29. augusta, dňa vypuknutia SNP, za štátny sviatok. Na samostatnosť sa pripravujúca Slovenská republika sa jeho prijatím postavila na národnú a zároveň európsku tradíciu antifašistického zápasu. 29. august sa stal štátnym sviatkom nepochybne zjednocujúcim slovenskú spoločnosť. Odmietajú ho iba pohrobkovia ľudáckeho režimu a ich nasledovníci z fašizoidných a extrémistických politických zoskupení.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.
  2. Predseda vlády Eduard Heger
  3. Ivan Korčok
  4. Oslavy SNP vo Zvolene, SNP, Smer-SD
  5. Múzeum SNP v Banskej Bystrici.

Výročie SNP je vždy príležitosťou pripomenúť si, že úloha bojovať proti prejavom fašizmu a ich schvaľovaniu v minulosti aj prítomnosti je trvalá. Je zmyslom existencie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, v mene ktorého mám tú česť dnes vystúpiť.

SNP nám dalo 3 tradície

SNP nám dalo tri tradície. Vojenskú, politickú a štátoprávnu. Slovenskí vojaci a partizáni, po boku ktorých stáli bojovníci ďalších 33 národov, preukázali veľkú odvahu a statočnosť a viazali dva mesiaci sily 4 nacistických divízií. Vďaka ich ozbrojenému vystúpeniu sa Slovensko stalo súčasťou svetovej antifašistickej koalície a zaradilo sa medzi víťazov druhej svetovej vojny. Len si skúsme predstaviť, čo by sa bolo udialo, keby slovenská armáda s vrchným veliteľom prezidentom Jozefom Tisom bola musela bojovať po boku nemeckej Wehrmacht proti postupujúcej Červenej armáde.

Politická tradícia SNP spočíva v tom, že v mene nadradeného národného záujmu boli schopné spojiť sa a spolupracovať politické sily, ktoré si pred pár mesiacmi ani na meno nevedeli prísť, strany s úplne odlišnými programami a predstavami o usporiadaní spoločnosti. Napriek zásadným rozdielom v politických ideológiách a programoch urobili Vianočnú dohodu v r. 1943, založili ilegálnu SNR, ktorá pripravila povstanie a potom spravovala povstalecké územie a vykonávala na ňom štátnu moc. Tú SNR, ktorá bola reprezentantom slovenskej národnej svojbytnosti a ktorá pretrvala dodnes a je pod novým názvom NR SR našim zákonodarným zborom.

Oslavy SNP v Banskej Bystrici. Foto: tasr

Vznik federácie

A napokon musím zmieniť štátoprávnu tradíciu SNP. Bola to SNR, ktorá prišla s koncepciou obnovy spoločného štátu s českým národom na princípe rovný s rovným. Teda na báze federácie. Štátoprávna koncepcia SNR sa udržiavala proti čechoslovakistickým predstavám v tvrdých politických zápasoch. Povstalecké vedenie a poprední predstavitelia slovenskej  inteligencia boli obeťou vykonštruovaného procesu proti tzv. slovenským buržoáznym nacionalistom. Vďaka Alexandrovi Dubčekovi, ktorý sa postavil českému šovinistovi a stalinistickému konzervatívcovi Antonínovi Novotnému, sa utvorili podmienky pre jeho odstránenie a začatie obrodného procesu v januári 1968. V jeho rámci A. Dubček a G. Husák – obaja účastníci SNP – vybojovali vznik slovenskej a českej štátnosti na základe ústavného zákona o čs. federácii.

Štátoprávny program SNP sa tak podarilo naplniť po dlhých 24 rokoch neľahkých politických zápasov plných obetí. Práve étos SNP bol tou silou, vďaka ktorej boli úspešné. Dnes, keď si pripomíname 30 rokov od  kladenia základov samostatnej Slovenskej republiky, by sme mali mať na pamäti, že pri zrode našej dnešnej demokratickej štátnosti bolo SNP. Bez neho by sme ju sotva mali. Priatelia, vzdajme preto česť bojovníkom v SNP a celej povstaleckej generácii.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR Petra Weissa: Na začiatku demokratickej štátnosti bolo SNP

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti