eReport.sk
Predseda NR SR a líder Sme rodina Boris Kollár. Foto: tasr

Kollárovci o Novembri ´89: Za najviditeľnejšiu zmenu sa vyhlasovala sloboda pohybu, teraz je to iluzórne!

Popri demokratizácii pomerov považuje Sme rodina za najvýznamnejší výsledok Novembra ´89 otvorenie cesty k demokratickej a suverénnej slovenskej štátnosti. Uviedlo to tlačové oddelenie hnutia v súvislosti s Dňom boja za slobodu a demokraciu, ktorým si Slovensko pripomína výročie Nežnej revolúcie. Na otázku o prínose Nežnej revolúcie odpovedalo tým, že toho bolo mnoho a nie všetko len pozitívne.

“Za najviditeľnejšiu zmenu sa vyhlasovala sloboda pohybu. V dnešných pomeroch je to síce iluzórne, ale sme presvedčení, že aj táto pandémia odíde. Naša strana popri demokratizácii pomerov za najvýznamnejší výsledok novembra 1989 pokladá otvorenie cesty k demokratickej a suverénnej slovenskej štátnosti, ktorá je dnes našou vlasťou, Slovenskou republikou,” uviedlo hnutie s tým, že je to i najväčšia výzva a odkaz mladej generácii. “Chrániť si to, čo by pre každý národ malo byť posvätné!” podčiarklo.

Sme rodina: “Bezstarostný” život nie je samozrejmosť

Podľa hnutia je potrebné si vo všeobecnosti pripomínať významné výročia národnej minulosti. “Národ, ktorý stráca pamäť o svojej minulosti, nemá príliš ružové vyhliadky do budúcnosti. Sprítomňovať dnešným mladým generáciám minulosť znamená dávať im na vedomie, že ich ‘bezstarostný’ život nie je samozrejmosť, že za to, aby sme mohli dnes žiť ako samostatný, suverénny národ v demokratických pomeroch, museli predchádzajúce generácie tvrdo bojovať,” podotklo.

Udalosti hnutie zaradilo medzi historické

Výročie udalostí zo 16. a 17. novembra 1989 Sme rodina zaradilo medzi historické udalosti, v ktorých predchádzajúce generácie dokázali pozitívne zmeniť smerovanie národa. “Vtedy sa slovenskí a českí študenti postavili na odpor totalitnému komunistickému režimu a vyvolali spoločenský pohyb, ktorý povalil komunistickú totalitu a otvoril nám cestu k demokratickému prebudovaniu našej spoločnosti,” uviedlo.

Študenti donútili vtedajších politikov k otvorenej diskusii

Hnutie pritom poznamenalo, že občas sa stráca význam študentskej manifestácie bratislavských študentov podvečer 16. novembra 1989. “Donútili vtedajší slovenský politický establišment k otvorenej diskusii. Nebojácni slovenskí študenti v konfrontácii s vtedajším mestským tajomníkom Komunistickej strany Slovenska dokázali, že už nechcú žiť v ponižujúcich podmienkach komunistickej totality a že musí prísť zmena. Študentské demonštrácie v Prahe na druhý deň len umocnili toto posolstvo a odpor sa stal celoštátnym,” dodalo Sme rodina.

,,Dnes si pripomíname 32. výročie nežnej revolúcie, ktorá nám otvorila možnosti, vďaka ktorým dnes môžeme cestovať, študovať a pracovať v zahraničí. Vybojovali nám ju študenti, za čo im patrí všetka česť a úcta. Je dôležité, aby sme si tento dôležitý míľnik v našich dejinách neustále pripomínali,” povedal vo videu líder hnutia Boris Kollár, ktorý tiež prezradil, ako si na časy spred 32 rokmi spomína on, keď mal 20 rokov.

Zdroj: fb/hnutiesmerodina

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Protest pred parlamentom bol v réžii strany Smer.
  2. Protest, Bratislava, Mestská polícia Bratislava
  3. Dav protestujúcich ľudí čaká na príhovor predsedu strany SMER-SD Roberta Fica.
  4. Predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup-metropolita Stanislav Zvolenský

Zdroj: tasr/eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kollárovci o Novembri ´89: Za najviditeľnejšiu zmenu sa vyhlasovala sloboda pohybu, teraz je to iluzórne!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti