Boris Kollár si môže odškrtnúť prvý rok na čele Národnej rady. Presne pred rokom bol totiž líder koaličnej Sme rodina a multiotecko zvolený ako predseda parlamentu. Za rok musel riešiť nielen vyhrotenú pandemickú situáciu, ale stal sa aj mediátorom počas vnútrokoaličnej krízy. V čom Kollár v lukratívnom poste zažiaril a ako naopak pohorel?
Presne pred rokom 106 poslancov národnej rady zvolilo Kollára za šéfa parlamentu. Na to, aby obsadil lukratívne miesto mu stačilo 76 hlasov. Prešiel tak s prehľadom. Ako Kollára, ako druhého najvplyvnejšieho ústavného činiteľa, ale vnímajú odborníci či jeho predchodca Andrej Danko?
Kollárova politická minulosť
Politológ Radoslav Štefančík upozorňuje, že samotný Kollár už v politike nie je nepopísaným listom papiera a za tie roky v parlamente sa vyprofiloval.
„Boris Kollár sa na začiatku svojej politickej kariéry prezentoval vyvolávaním strachu z migrantov, neskôr na prezentovaní nereálnych predvolebných sľubov. Nemal problém s ľahšími mravmi a novinári pravidelne prinášali informácie o jeho pochybnej minulosti. S hrôzou v očiach som sledoval organizovanie návštevy európskych krajných populistov na Slovensku práve Borisom Kollárom,“ rekapituluje odborník Kollárovu politickú kariéru.
Kritiku vyvolalo práve Kollárove stretnutie s populistickou francúzskou političkou Marine Le Pen v roku 2019 v Bratislave. Na brehu Dunaja dali svoj kritický názor najavo aj desiatky demonštrantov.
Politológ Radoslav Štefančík – Foto: eReport
Nerobí až takú hanbu
Śtefančík prizvukuje, že Kollárove zvolenie na čelo parlamentu mohlo byť pre niekoho šokom, pre iných prejavom demokracie. Podčiarkol, že očakávania ohľadom Kollára ako predsedu parlamentu, tak boli vzhľadom na jeho minulosť veľmi nízke. „Ak od nejakého politika veľa toho neočakávame, nemôže byť pre nás po roku ani sklamaním. Napriek týmto prízemným očakávaniam musím povedať, že ako predseda parlamentu nerobil príliš veľkú hanbu,“ myslí si odborník.
Boris Kollár počas brífingu ohľadom svojej diplomovej práce. – Foto: tasr
Podozrivá diplomovka
Zároveň ihneď dodáva, že s jeho rokom „vládnutia“ sa, ale spája viacero káuz a prešľapov. Asi najvýraznejším bolo podozrenie z plagiátorstva pri písaní svojej diplomovej práce. Kollár z kauzy ale vykĺzol. Pred niekoľkými dňami totiž prípad uzavrela a oficiálne informovala, že Kollár pri vypracovaní svojej študentskej práce zákon neprekročil.
Autonehoda s exmodelkou
Na mušku médií sa dostal predseda parlamentu po nešťastnej búračke z októbra, po ktorej musel byť hospitalizovaný a operovaný. Otázniky vzbudzovala už samotná Kollárova jazda limuzínou. Známy sukničkár totiž vládnu limuzínu zdieľal s vizážistkou Mirkou Fabušovou. Na tom by snáď nebolo nič až také zvláštne, ak by sa dvojica nevybrala na výlet počas lockdownu. Kollár na obhajobu neskôr tvrdil, že „kamarátku“ išiel odviesť do lekárne.
Boris Kollár po autonehode skončil na Kramároch. – Foto: Vlado Benko jr.
Nemocničné návštevy
„Slabú chvíľku mal, keď sa naplno prejavil jeho charakter počas hospitalizácie po autonehode. S typickými papalášskymi maniermi odkázal ľudu: ja som politik, vy nič. A tým porušil jedno z jeho základných komunikačných posolstiev pôvodného Borisa Kollára: „ja nie som politik,“ skritizoval lídra Sme rodina Štefančík. Ten naráža na Kollárovu hospitalizáciu po autonehode v bratislavskej Nemocnici Sv. Michala. Tam ho totiž navštevovali aj jeho bývalé milenky a podľa denníka SME mali predsedove známe terorizovať miestny personál, najmä sestričky.
Barbora Richterová trávila v nemocnici pri dochrámanom politikovi hodiny, – Foto: Vlado Benko Jr.
Kollárov predvolebný sľub
Pred niekoľkými mesiacmi sa Kollár na sociálnej sieti pochválil úspechmi jeho hnutia za čas pôsobenia v koalícii. Obmedzil agrodotácie veľkým firmám a pomohol malým farmárom. Našiel riešenie odstrániť nebezpečné PCB látky na Zemplíne. Vyčlenil 12 miliónov eur na pomoc baníkom z Hornej Nitry a pomohol týraným zvieratám.
Najväčším Kollárovým predvolebným sľubom bolo, ale zriadenie štátnych nájomných bytov. Dušoval sa, že ich nechá postaviť 25-tisíc. Realita? Výhovorky a žiadne byty. Śéf Sme rodina z tohto neúspechu viní najmä korona krízu.
Mediátor Boris
Samotný Kollár, ale nezvádzal boj len s dôsledkami besniaceho vírusu Covid – 19, ale aj s besniacimi koaličnými kolegami. Vláda sa totiž zmieta vo vnútrpolitickej kríze. Najväčšími rivalmi v koalícii sa ukázali byť premiér Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík. práve Kollár sa v tomto konflikte ukázal ako určitý koaličný mediátor.
„Počas vládnej krízy sa prejavoval mimoriadne zodpovedne, bolo vidieť, že chce udržať koalíciu za každú cenu. Panika z klesajúcich preferencií sa totiž niekedy zvykne prejaviť práve zodpovednejším prístupom k politike. Boris Kollár ako šéf parlamentu nie je žiadna výhra. Ale ak si ho porovnám trebárs s Ivanom Gašparovičom alebo Pavlom Paškom, nie je to žiadna tragédia. Len je na škodu, že Slováci sa uspokoja aj s málom, hoci môžu žiadať aj viac,“ doodal politológ Štefančík.
Danko hodnotí
Na Kollárove výročie si, samozrejme, spomenul, aj jeho predchodca Andrej Danko. Líder mimoparlamentej SNS si do súčasného parlamentného šéfa kopol na sociálnej sieti. „Dnes je to presne rok, ako bol zvolený za Predsedu NR SR Boris Kollár. Novinári sa ma pýtali, aby som zhodnotil jeho pôsobenie. Priznám sa, rok zbehol ako voda, ale Kollára sa žiaľ hodnotiť nedá, pretože vlastne za rok neurobil nič,“ udrel Danko. „Posúďte a porovnajte to s našou prácou. Tu je pár vecí z NR SR, ktoré sme realizovali. Nehovoriac o platoch vojakov, učiteľov, pomoci športu, minimálnych dôchodkoch, paušálnych výdavkoch, rekreačných poukazoch a mnohé iné,“ doplnil bývalý šéf parlamentu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kollár rok šéfuje parlamentu: Politológ a Danko nastavili multioteckovi zrkadlo