Nový štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR Ondrej Dostál si myslí, že by vláda mala nájsť cestu na odvolanie Generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku a to aj napriek tomu, že Žilinka ešte nedovŕšil ani polovicu svojho volebného obdobia. Do pozície sa pri tom dostal na základe takmer jednohlasného hlasovania parlamentu, ktorý ovládajú práve vládne strany OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Dostál sa vo svojej pozícii chystá byť v otázke obmedzovania právomocí a odvolávania Žilinku aktívny.
„Plánujem byť aktívny vo veci paragrafu 363, ktorý je zneužívaný v závažných veciach zo strany generálneho prokurátora. Toto nie je maslo na hlave pani ministerky, toto je problém hlavne zo strany Sme rodina. Ja sa domnievam, že aj keď nebude zhoda v celej vládnej koalícii, tak toto je taká závažná vec, že ak by zvyšok vládnej koalície dal dokopy parlamentnú väčšinu, mal by sa pokúsiť o zmenu právnej úpravy paragrafu 363,“ vyjadril sa Dostál v rozhovore pre Denník N.
Chce zmeniť zákon a docieliť Žilinkov odchod
Dostálove vyjadrenia na adresu generálneho prokurátora sú považované za kontroverzné nielen v opozícii, ale aj vo vládnych kruhoch. Štátny tajomník aj napriek tomu trvá na tom, že je potrebné zmeniť zákon o prokuratúre tak, aby bol Žilinka odvolaný. „Ja si myslím, že by to bolo správne,“ skonštatovala nová posila na spravodlivosti s dodatkom, že na odvolanie Žilinku existuje dostatok dôvodov.
„To, že je Maroš Žilinka generálnym prokurátorom, škodí Slovenskej republike a škodí jej to viac ako otázka, či bude alebo nebude potom kandidovať za prezidenta,“ dodal Dostál.
Vyčíta mú vzťahy s ruskou generálnou prokuratúrou
Jedným z hlavných bodov, ktoré sú okrem používania paragrafu 363 zo strany SaS Žilinkovi vyčítané, je udržiavanie spolupráce s ruskou generálnou prokuratúrou. „Pán Žilinka by sa mal hanbiť za to, že je schopný takto relativizovať závažnosť zločinov dnes páchaných Ruskou federáciou. Prokuratúra Ruskej federácie sa podieľa na potláčaní ľudských práv a slobôd. Generálna prokuratúra demokratickej krajiny by preto s takouto inštitúciou nemala udržiavať úzke kontakty,“ tvrdí Dostál.
Zastáva sa Makóa a Beňu?
Spoločnosťou minulý týždeň zarezonovalo zadržanie dvoch známych kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu, ktorí vypovedali proti rôznym nominantom bývalej vlády strany Smer-SD. Práve sociálni demokrati ich výpovede považujú za súčasť manipulácií v orgánoch činných v trestnom konaní. Makóa a Beňu medzitým prepustili na slobodu, kde však budú aj naďalej stíhaní. Dostál vidí ich prepustenie ako dôkaz toho, že sa Žilinka snaží mariť vyšetrovanie korupčných káuz a že sú kajúcnici v predmetných trestných veciach nevinní.
„Je to dôkaz toho, že časť polície a prokuratúry, teda tá časť, ktorej stelesnením je Maroš Žilinka, sa snaží mariť vyšetrovanie korupčných trestných činov z minulého volebného obdobia. Nie je to prvýkrát. Napokon, rozhodnutie súdu, na základe ktorého Beňa a Makó nešli do väzby, hovorí pomerne jasne, že tam ani nie je dôvod na trestné stíhanie,“ tvrdí Dostál.
Parlament mu bude chýbať
Dostál sa dlhé obdobie zdal byť čisto parlamentným politikom a aj keď sa o jeho možnej nominácii na ministerstvo spravodlivosti šepkalo, málokto v politickom prostredí to považoval za realistický scenár. Dostál sám priznáva, že mu parlament bude chýbať, pri čom sa naviezol do niekoľkých poslaneckých exkolegov: „Bude mi chýbať. Bol som zvyknutý robiť parlamentnú prácu a vcelku ma to bavilo. Samozrejme, boli tam veci, ktoré znižovali mieru môjho nadšenia, najmä čo sa týka prítomnosti extrémistov, fašistov či Ľuboša Blahu. Určite mi nebude chýbať, že som sedel dva metre od poslanca Suju a počúval jeho hulákanie.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kolíkovej pravá ruka Dostál: Žilinka by sa mal hanbiť, škodí Slovensku!