eReport.sk
Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) - Zachráňme zdravotníctvo na Námestí Slobody v Bratislave 17. novembra 2022.
Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) - Zachráňme zdravotníctvo na Námestí Slobody v Bratislave 17. novembra 2022. Foto: tasr

Kolaps zdravotníctva na spadnutie? RRZ varuje: TOTO môže byť veľký problém!

Kolaps zdravotníctva na spadnutie? Zachovanie súčasného štandardu zdravotnej starostlivosti bude v budúcnosti vzhľadom na starnutie obyvateľstva predstavovať zvýšenú záťaž na systém, vrátane jeho personálnych zdrojov. Problémom bude najmä nedostatok sestier, no zvýšiť treba aj počet lekárov. Upozornila na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).  

Kolaps zdravotníctva na spadnutie?

„Očakávaný deficit sestier už v priebehu najbližšej dekády bude výrazný a v priebehu 20 rokov až dramatický,“ uviedla rada. Upozornila, že riešenie problému by si vyžadovalo postupné zvýšenie počtu absolventov „sesterských“ odborov v rámci stredných zdravotníckych škôl z dnešných približne tisíc ročne na takmer dvojnásobok.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť varuje

Rada priblížila, že kľúčovým faktorom pre zlepšenie situácie je zvyšovanie miezd, kompetencií a možností pre vzdelávanie sestier. Dôležité je podľa nej tiež využiť vzdelanie a schopnosti absolventov stredných zdravotníckych škôl. „Presadzovaniu záujmov sestier by pomohlo ich užšia spolupráca medzi jednotlivými typmi sestier, keďže dnes medzi nimi vidieť často aj rivalitu,“ podotkla.

Počet lekárov rastie

RRZ tiež poukázala, že počet lekárov postupne rastie a ich odlev do zahraničia sa výrazne znížil pred niekoľkými rokmi. „Ani tento rast však nebude stačiť na zachovanie súčasnej úrovne starostlivosti o starnúcu populáciu. Na dosiahnutie tejto úrovne treba dlhodobo zvýšiť počet lekárov o štyri percentá oproti aktuálnemu trendu,“ zdôraznila.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Martin Klus
  2. Eduard Heger
  3. Viktorín o darovaní Migov
  4. Heger vraj chce zrušiť usmernenie k tranzíciám

Dá sa to podľa nej dosiahnuť zmenou politiky lekárskych fakúlt. Upozornila, že tie v súčasnosti vzdelávajú až 40 percent zahraničných študentov. Na úkor potrieb slovenského zdravotníctva, čo je podľa nej v rozpore s verejným záujmom. Treba podľa nej tiež znížiť zahltenie lekárov a efektívnejšie nastaviť kompetencie medzi lekármi a sestrami, vrátane presunu časti agendy na nemedicínsky personál.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolaps zdravotníctva na spadnutie? RRZ varuje: TOTO môže byť veľký problém!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti