eReport.sk
Eduard Heger
Eduard Heger. Foto: tasr

Heger: Samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo. Nemajú dôvod zvyšovať poplatky

Samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo. Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. Mestá, obce i kraje môžu tiež rátať s vyššími podielovými daňami.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zničí Leyenová Úniu?
  2. Premiér Heger a prezident Zelenskyj
  3. Niečo je zhnité v štáte dánskom!
  4. Voliť chce 60% ľudí

Čísla hovoria jasnou rečou

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger to uviedol v reakcii na štvrtkové (23. 3.) vyjadrenia bratislavského primátora Matúša Valla, odôvodňujúceho zvyšovanie miestnych poplatkov ako dôsledok rozhodnutí centrálnej moci, ktoré zredukovali samosprávne zdroje.

„Čísla hovoria jasnou rečou, rozhodnutia vlády v minulom roku zasiahli do rozpočtov samospráv sumou 585 miliónov eur, avšak opatrenia, ktoré sme urobili v závere roka, predstavovali kompenzácie vo výške 525 miliónov eur,“ uviedol Heger.

Majú viac, ako sa čakalo

Upozornil tiež, že aktuálna daňová prognóza ráta s vyšším výnosom z daní z príjmov fyzických osôb o 168 miliónov eur. „Takže, ak sa vyjadríme v číslach, samosprávy majú ešte viac peňazí, ako sa čakalo,“ poznamenal dočasne poverený premiér.

Viac k téme hovoriť nechcel, odvolal sa na snahu udržať dobré a korektné vzťahy medzi štátnou správou a samosprávou. „Preto sa zdržím ďalšieho komentára,“ povedal smerom k Vallovým vyjadreniam.

Bratislava zvyšuje poplatky

Šéf bratislavskej samosprávy vo štvrtok oznámil, že hlavné mesto zdvihne ceny viacerých poplatkov. O 64 percent sa má zvýšiť daň z ubytovania, v priemere o 25 percent stúpnu úhrady v zariadeniach pre seniorov, školné v základných umeleckých školách či poplatky mestského pohrebníctva Marianum, vyššie bude i vstupné na športoviská a do mestských kultúrnych inštitúcií.

Šetriaci režim

Vallo zvýšenie zdôvodnil dosahmi prijatej legislatívy i inflácie na rozpočet mesta. „Rozhodnutia vlády, ktorými vybrali z rozpočtov samospráv obrovské zdroje, inú možnosť obciam a mestám nenechávajú,“ povedal. Dodal, že zvýšenie poplatkov sprevádza i šetriaci režim, ktorý zredukuje investície do zveľaďovania mesta.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger: Samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo. Nemajú dôvod zvyšovať poplatky

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti