eReport.sk
Martin Borguľa
Poslanec Sme rodina Martin Borguľa Foto: tasr

Koaličný poslanec Borguľa za dohodu s USA nezahlasuje: Ministri zanedbali prípravu zmluvy!


Je to horúca téma. Kým minister zahraničných vecí Ivan Korčok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom obrannú dohodu s USA obhajujú, nájdu sa v poslaneckých laviciach koaliční poslanci, ktorí voči tejto zmluve majú faktické výhrady. Jedným z nich je aj Kollárov poslanec Martin Borguľa.

Poslanec zdôrazňuje, že nie je proti Spojeným štátom americkým, nemá nič proti Američanom a jeho svetonázorom nie je protiamerické zmýšľanie a jednanie. Naopak, je presvedčený, že Slovenská republika patrí do západného sveta, rovnako ako patrí do medzinárodných spoločenstiev EÚ a NATO. „Dôvodom, pre ktorý nemôžem zahlasovať za prijatie tejto zmluvy, teda nie je žiadny môj protiamerický postoj, ktorý mi moji oponenti podsúvajú a vkladajú do úst. Tým dôvodom je neprofesionálny prístup, hrubé chyby a hlboké komunikačné zlyhanie zodpovedných pri prijímaní tejto zásadnej zmluvy pre náš štát,“ tvrdí poslanec.

Podľa Borguľu boli od začiatku pri prijímaní obrannej zmluvy s USA urobené základné, školácke chyby, čoho výsledkom je dnes polarizácia spoločnosti, posilnenie opozície, ktorá z témy vytĺka vo svoj prospech silný politický kapitál a zvýšená nevraživosť ľudí voči Amerike.

„Toto sme naozaj chceli? Predpokladám, že nie. Ale aj toto je dôsledok chýb zodpovedných ministrov, ktorí zanedbali dôkladnú prípravu zmluvy aj jej odkomunikovanie s odborníkmi a verejnosťou. Takže tu dnes máme posilnený Smer a Hlas, ktorí si z témy urobili perfektný politický marketing. Máme tu rozdelenú spoločnosť a averziu veľkej časti obyvateľstva voči USA, aká tu ešte nebola. Myslím, že aj americká strana musí byť nemilo prekvapená. Určite si takéto negatívne ovzdušie okolo prijímania zmluvy nepredstavovala a radšej by dala prednosť dlhšiemu procesu prijímania s riadnym pripomienkovým konaním, ale bez negatívnych anotácií, ktoré sa dnes k zmluve viažu. A pravdepodobne sa už navždy aj viazať budú,“ skonštatoval Borguľa.

Aj Američania museli byť prekvapení

Podľa poslanca bol pre takú zásadnú zmluvu nezvyčajne krátky čas na vyjadrenie ministerstiev, navyše v čase vianočných dovoleniek. To opäť len vyvoláva pochybnosti o korektnosti zmluvy, o jej dobrých úmysloch a znižuje jej dôveryhodnosť. Dôveryhodnosť znižuje aj fakt, že do finálnej podoby zmluvy neboli zapracované pripomienky generálneho prokurátora (boli ministerstvom obrany odmietnuté ako celok) ani ministerstiev, tvrdí a dodáva: „Zmluva bola našou stranou prijatá v podobe, ako sme ju dostali od Američanov, nezvyčajne rýchlo, neviem, kam sa zodpovední ponáhľali a prečo ju prijali s takým chvatom. Možno aj americká strana je prekvapená, ako rýchlo a bez pripomienok sme akceptovali ich návrh.“

Podľa poslanca obsahuje zmluva viacero pochybení, nejasných klauzúl či klauzúl, ktorých výklad nie je jednoznačný. „Zmluva sa pripravuje nie pre dobré časy, ale pre prípadné zlé časy, tzv. do „zlého počasia“. „Nejednoznačnosť klauzúl zmluvy sú problémom, pretože v budúcnosti môžu byť zle interpretované a spôsobiť problémy, ktoré si dnes nevieme ani predstaviť,“ povedal a ako príklad uvádza niekoľko článkov zo zmluvy, ktoré sú problematické, so svojím komentárom:

– Článok 3, bod 3:
Slovenský výkonný zástupca na žiadosť sprostredkuje zabezpečenie dočasného prístupu a použitia zo strany ozbrojených síl USA a dodávateľov USA:
(a) verejných pozemkov a zariadení (vrátane ciest, prístavov a letísk), ktoré nie sú súčasťou dohodnutého zariadenia a priestoru, vrátane tých, ktoré sú vo vlastníctve alebo pod kontrolou Slovenska, miestnych samosprávnych krajov alebo miestnych samospráv a
(b) súkromných pozemkov a zariadení (vrátane ciest, prístavov a letísk) na použitie na podporu ozbrojených síl USA
Komentár Borguľu: Na základe tohto článku môžu byť zabraté pozemky na našom území v akomkoľvek rozsahu.

Článok 6:
Vzhľadom na to, že Slovenská republika nesie celkovú zodpovednosť za bezpečnosť na svojom území, Slovensko prijme opatrenia potrebné na zaistenie ochrany, bezpečnosti a zabezpečenia ozbrojených síl USA, dodávateľov USA, závislých osôb a rozmiestneného materiálu a na ochranu a zabezpečenie úradných informácií USA. Na podporu tejto zodpovednosti budú ozbrojené sily Slovenskej republiky a USA úzko spolupracovať na zaručení bezpečnosti a ochrany.
Komentár Borguľu: toto uvádzam ako mierne vtipnú poznámku, že cieľom tejto zmluvy by malo byť, aby USA chránili nás, podľa tohto bodu budeme chrániť na našom území my ich

Článok 11, bod 1:
Lietadlá, plavidlá a vozidlá prevádzkované ozbrojenými silami USA, alebo výlučne pre ne môžu vstupovať na územie Slovenskej republiky, odchádzať z neho a voľne sa na ňom pohybovať pri dodržiavaní príslušných pravidiel bezpečnosti a premávky. Do týchto lietadiel, plavidiel a vozidiel sa nesmie nastupovať ani nepodliehajú prehliadke bez súhlasu Spojených štátov.
Komentár Borguľu: nikdy nebudeme mať kontrolu nad tým, kto na naše územie vstupuje a kto z neho vystupuje

Článok 13, bod 4:
Pokiaľ sa Strany nedohodnú inak, odňatie slobody uložené slovenským súdom príslušníkovi ozbrojených síl USA alebo závislej osobe sa vykoná v jednej alebo viacerých slovenských nápravných zariadeniach určených Stranami na tieto účely. Slovenské orgány povolia ozbrojeným silám USA navštíviť tieto osoby mimo bežných návštevných hodín a umožnia im poskytnúť týmto osobám pomoc vrátane starostlivosti o zdravie, blaho a morálku, vo forme oblečenia, jedla, posteľnej bielizne, lekárskej a zubnej starostlivosti a náboženského poradenstva. Slovenské orgány povolia rodinným príslušníkom navštevovať tieto osoby počas bežných návštevných hodín a v závislosti od osobitného dojednania umožnia im aj poskytnúť týmto osobám pomoc vrátane starostlivosti o ich zdravie, blaho a morálku, vo forme oblečenia, jedla, posteľnej bielizne, lekárskej a zubnej starostlivosti a náboženského poradenstva.
Komentár Borguľu: ak spácha príslušník ozbrojených síl USA na našom území trestný čin, počas odňatia slobody bude mať výhody a úľavy, napríklad vlastné oblečenie, posteľnú bielizeň či jedlo

Článok 17, Oslobodenie od dane na súkromné účely, bod 1:
Príslušníci ozbrojených síl USA a závislé osoby nie sú povinné na území Slovenskej republiky platiť žiadne dane vrátane DPH, poplatky, licenčné poplatky ani podobné poplatky z nákupu, vlastníctva, držby, používania, vzájomného prevodu, alebo prevodu v súvislosti s úmrtím, ich hmotného hnuteľného majetku dovezeného na územie Slovenskej republiky alebo tam nadobudnutého pre vlastnú osobnú potrebu. Oslobodenie od dane sa realizuje, ak je to možné, v mieste nákupu, alebo prostredníctvom vrátenia dane do tridsiatich (30) dní od podania žiadosti, v súlade so vzájomne dohodnutými postupmi stanovenými vo vykonávacom dojednaní. Príslušníci ozbrojených síl USA a závislé osoby, ktoré na území Slovenskej republiky vlastnia alebo používajú zariadenia na príjem zvukového a televízneho vysielania a zariadenia na internetové pripojenie, sú oslobodené od daní, poplatkov, licenčných poplatkov a podobných poplatkov spojených s takýmto používaním alebo vlastníctvom. Motorové vozidlá vo vlastníctve príslušníkov ozbrojených síl USA a závislých osôb budú oslobodené od slovenských cestných daní, registračných alebo licenčných poplatkov a podobných poplatkov, nie však od platenia mýta za používanie ciest, mostov a tunelov plateného širokou verejnosťou.
Komentár Borguľu: ozbrojené sily USA budú na našom území oslobodené od platenia daní, a to nielen na služobné účely, ale aj na súkromné účely, čo považujem za nezmysel

Článok 26:
Dodávatelia USA sú vyňatí zo slovenských zákonov a právnych predpisov pokiaľ ide o podmienky ich zamestnania na výkon práce podľa zmlúv s ozbrojenými silami USA a pokiaľ ide o udeľovanie licencií a registráciu podnikateľských subjektov výlučne v súvislosti s poskytovaním tovarov a služieb ozbrojeným silám USA na území Slovenska. Takíto dodávatelia USA sú oslobodení od všetkých daní, vrátane dane z príjmov právnických osôb, spotrebných daní a dane z prianej hodnoty, vyplývajúcich výlučne z dodania tovaru alebo služieb ozbrojeným silám USA alebo z výstavby zariadení pre ozbrojené sily USA. Takíto dodávatelia USA tiež nebudú podliehať akémukoľvek druhu dane z príjmov alebo zo zisku zo strany Slovenskej republiky alebo jej územných celkov na tú časť ich príjmov alebo zisku, ktorá plynie zo zmluvy alebo zo subdodávateľskej zmluvy s ozbrojenými silami USA.
Komentár Borguľu: nielen ozbrojené sily USA, ale aj ich dodávatelia budú oslobodení od slovenských zákonov a od platenia daní.

„Vzhľadom na uvedené kontroverzné klauzuly, ktorých výklad nie je jednoznačný, ako aj vzhľadom na skutočnosť, že do zmluvy neboli zapracované žiadne z pripomienok, ktoré k nej boli vznesené, nemôžem uvedenú zmluvu podporiť. Je to veľká škoda, že predstavitelia vlády nevenovali zmluve takú pozornosť, akú si takáto dôležitá zmluva zaslúži,“ povedal na záver poslanec.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koaličný poslanec Borguľa za dohodu s USA nezahlasuje: Ministri zanedbali prípravu zmluvy!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne