eReport.sk
Telo nebohej osoby.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Koaliční poslanci chcú zmenu v ochrane osobných údajov: Týka sa zosnulých osôb

Koaliční poslanci chcú upraviť oblasť ochrany osobných údajov zosnulých osôb. Hovoria o bariérach napríklad pri budovaní pietnych pamätníkov i pri vedení virtuálnych cintorínov, archívov či dokumentácie vojnových zločinov. Do Národnej rady (NR) SR preto predložili novelu zákona o ochrane osobných údajov, ktorá mení rozsah pôsobnosti tohto zákona, z ktorej chcú vyňať okruh osobných údajov zosnulých osôb. Predkladatelia hovoria aj o zosúladení s právnymi aktmi Európskej únie.

“Cieľom návrhu zákona je efektívna úprava zákona o ochrane osobných údajov v časti, ktorá v súčasnosti predstavuje bariéru pre budovanie významných pietnych pamätníkov symbolizujúcich pamäť nášho národa, vzdávajúcich úctu obetiam, ktorých smrť otriasla našou spoločnosťou a našimi dejinami, či bariéru pre mnohé pietne akcie spojené s uctením si týchto obetí,” ozrejmili predkladatelia.

Prax vraj ukazuje, že súčasný stav spôsobuje problémy

Priblížili, že ide najmä o osoby padlé v bojoch za oslobodenie od nacizmu, obete zápasu za demokraciu na Slovensku, obete holokaustu, zločinov proti ľudskosti či genocídy a príslušníkov bezpečnostných zborov SR padlých pri plnení služobných povinností.

Predkladatelia tvrdia, že súčasné znenie zákona spôsobuje ťažkosti v praxi aj pri vedení virtuálnych cintorínov, súkromných archívov, dokumentácii vojnových zločinov, usporadúvaní podujatí v súvislosti s pripomínaním si vojnových zločinov, napríklad čítanie mien umučených, pamätníky s menami padlých a podobne.

Stačí, ak štát chráni osobné údaje výlučne žijúcich osôb

Bariéru vidia v ustanovení, že ak dotknutá osoba nežije, súhlas so spracovaním jej osobných údajov môže poskytnúť jej blízka osoba. “Tento súhlas pritom nie je platný, ak čo len jedna blízka osoba písomne vyslovila nesúhlas so spracovaním osobných údajov,” poznamenali. V tejto súvislosti hovoria o neudržateľnosti a rozpore s európskymi právnymi aktmi. Preto považujú za dostatočné, ak SR chráni osobné údaje výlučne žijúcich osôb.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport