eReport.sk
Petr Pavel o týždeň pricestuje na Slovensko
Petr Pavel o týždeň pricestuje na Slovensko

Kňaz Lovaš reaguje na Čaputovej návštevu prezidenta Pavla: Prezident nie je treťotriedny influencer!

Prezident sa nemá chovať ako influencer. Slovenský kňaz a spisovateľ Karol Lovaš reaguje na návštevu slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej vo volebnom štábe novozvoleného českého prezidenta Petra Pavla. Prezidentka si podľa neho mala počkať na oficiálnu inauguráciu a na Pavlovu návštevu Slovenska. Hovoriť o nadštandardných vzťahoch medzi našimi štátmi je podľa neho taktiež nevhodné, keďže medzi Slovenskom a Českom v tomto čase fungujú hraničné kontroly.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Čaputovej priorita Ukrajina?
  2. Lepšie ako nič?
  3. Ide o politickú nezrelosť?
  4. Nepoučili sme sa?

Prezident sa nemá chovať ako influencer

„Prezidentka Zuzana Čaputová v Prahe, bezprostredne po vyhlásení víťazstva Petra Pavla, je obrázkom nehodným hlavy štátu. Nemá obdobu v žiadnej z krajín sveta. Prezident suverénneho štátu by sa nemal nikdy správať ako treťotriedny influencer. Patrilo sa počkať na oficiálnu návštevu zvoleného českého prezidenta,“ uviedol Lovaš na sociálnej sieti.

Slovensko nezvládlo migračnú politiku

Faktom je, že hranice medzi ČR a SR sú naozaj uzatvorené už niekoľko mesiacov. Dôvodom nie sú zlé vzťahy našich štátov, ale problémy s migráciou. K záveru, že Slovensko nie je v otázkach migračnej politiky dôveryhodným partnerom, zjavne prišli nielen v Česku, ale napríklad aj v Rakúsku, alebo Maďarsku.

„Reči o nadštandardných vzťahoch sú len prázdnymi floskulami, najmä, ak vieme, že medzi Slovenskou republikou a Českou republikou, sú dlhodobo, na hraničných priechodoch zavedené kontroly. Nezvládnutie migrantskej politiky slovenskou stranou, a neschopnosť Slovákov vzniknutú situáciu uspokojivo napraviť – to je to, v čom by sa mala, primárne, angažovať slovenská prezidentka. Otvorené hranice totiž patria k základným prejavom nadštandardných susedských vzťahov, o ktorých hovorí,“ pokračuje Lovaš v kritike Čaputovej.

Mal by sa Pavel poučiť?

Počas českej prezidentskej kampane nám slovenskú prezidentku pripomínala skôr kandidátka Danuše Nerudová, ktorá sa so súbojom o prezidentskú stoličku musela rozlúčiť už po prvom kole, v ktorom dosiahla len niečo cez 13 % hlasov.

Pavel by si podľa Lovaša mal brať príklad z Čaputovej neúspechov, ak chce pôsobiť na Pražskom hrade viac ako jedno volebné obdobie.

„Zuzanu Čaputovú by podľa prieskumu FOCUSU z minulého roku celkom iste znovu volilo 15% ľudí. 31% by to zvažovalo. Prezident nie je influencer – môže sa naučiť Peter Pavel od slovenskej prezidentky. Aby doma neskončil ako ona. Vyhrať voľby nestačí. Oveľa náročnejšie je byť úspešným politikom s dôverou vlastných občanov. Tá Zuzane Čaputovej začína chýbať. Nie som si istý, či súkromné návštevy ako tá posledná, na tom niečo zmenia,“ upozorňuje. „Vieme si predstaviť prezidenta iného suverénneho štátu, že by prišiel v deň volieb podporiť do volebnej centrály iného prezidenta? U nástupcov Zuzany Čaputovej sa nám to nebude musieť páčiť. No budeme to musieť strpieť kvôli tomuto precedensu. Preto by som bol v podobných prípadoch veľmi obozretný,“ uzavrel Lovaš.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kňaz Lovaš reaguje na Čaputovej návštevu prezidenta Pavla: Prezident nie je treťotriedny influencer!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti