eReport.sk
Peter Kmec
Peter Kmec Foto: eReport

Kmec na sieti: Bojové vrtuľníky sú možno ekonomicky výhodné, ale…

Bojové vrtuľníky sú možno ekonomicky výhodné, ale poslanec parlamentu Kmec má pochybnosti. „Z tlačovej správy MO SR o jedenástej večer a ranného facebookového statusu ministra Naďa sme sa dozvedeli, že Slovensko ide výhodne nakupovať dvanásť bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper od amerického výrobcu Bell.“ Takto začal svoj status na sociálnej sieti poslanec NR SR Peter Kmec (HLAS – sociálna demokracia). S tým, že žiadna tlačovka s americkým partnerom nebola, ani oficiálne oznámenie, „ako by sa patrilo“.

Podľa Kmeca má ísť údajne o kompenzáciu za odovzdanie trinástich lietadiel MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany KUB na Ukrajinu. Iné mediálne zdroje blízke ministrovi však uvádzajú, že ide o kompenzáciu za meškanie F-16. Nákup, ako dodáva Kmec, „prezentujú ako výhodný, s čím by sa dalo za istých okolnosti súhlasiť“. Veď materiál v hodnote jednej miliardy za doplatok cca 320 miliónov je výborná kúpa, pokračuje poslanec.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Aká bude kompenzácia
  2. Už prestaňte hovoriť o strašení
  3. Celé medzinárodné spoločenstvo musí spraviť všetko pre to, aby sa mier vrátil do Európy, aby bolo rešpektované medzinárodné právo a vojnoví zločinci boli odsúdení a spravodlivo potrestaní.
  4. Pomsta z Ruska?
  5. Aká bude kompenzácia
  6. Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď

Cena narastie o milióny

„Cena je ale odhadovaná a je uvedená bez zaplatenia cla a dane, čo pri miliarde bude ďalších viac ako 200 miliónov! Už sme na pol miliarde! Na pol miliarde, s ktorou sa v plánoch nepočítalo. Bude sa musieť nájsť v rozpočte na úkor iných projektov!,“ píše Peter Kmec.

Toto rozhodnutie je podľa neho ďalší nesystémový krok ministra Naďa v spleti rozhodnutí, ktoré „skôr napĺňajú lobistické očakávania rôznych zahraničných zbrojárskych skupín než by zapadali do mozaiky systémového a dlhodobého budovania ozbrojených síl SR“. Poslanec dodáva, že obnova zastaralej leteckej techniky je potrebná , ale tú začali riešiť už predchádzajúce vlády.

Výsledkom boli podľa neho konkrétne rozhodnutia o nákupe dopravných lietadiel Spartan, vrtuľníkov Blackhawks a stíhacích lietadiel F-16. „Dovolím si skonštatovať, že nebyť tejto neschopnej vlády a veľkohubosti (a nečinnosti) ministra Naďa, tak sú už dávno dostavané hangáre a zabezpečený servis s náhradnými dielmi pre Spartany, sú vyzbrojené vrtuľníky Blackhawks a modernizácia letiska Sliač je v oveľa pokročilejšom stave,“ uvádza poslanec vo svojom statuse.

Poslanec: Usvedčený klamár

K rečiam, že za omeškanie F-16 môže zle vyrokovaná dohoda predchádzajúcej vlády Kmec opakuje, že takéto dohody v rámci programu FMS podpisujú všetci partneri rovnako. V prípade omeškaní sa bilaterálne rokuje o kompenzáciách. „Preto vyjadrenia ku kompenzáciam treba brať ako jednu z mnohých lží z úst viackrát usvedceneho klamára Naďa,“ dodáva ďalej poslanec.

Dodávka bojových vrtuľníkov AH-JZ Viper nemá, ako reaguje na vyhlásenia ministra o kompenzácii, za úlohu nahradiť stíhačky MIG-29. Pretože skutočná náhrada – stíhačky F-16 k nám začnú prichádzať v nasledujúcich rokoch. Dodávka útočných vrtuľníkov Viper je úplne nová bojová spôsobilosť, ktorá nefiguruje v žiadnom dlhodobom pláne OSSR. „V dlhodobom pláne rozvoja obrany do roku 2035 schválenom vládou a Národnou radou SR dňa 21. 6.2 022 (tlač. 1067) nájdete iba viacúčelové a ľahké vrtuľníky,“ spresnil Peter Kmec.

Napísal tiež, že plány aj aktuálny stav “Naďovej demilitarizácie” vzdušnych síl ďalej hovorí, že urgentne musíme obstarať celý systém protivzdušnej obrany. „Naď ani nezačal obstarávanie, ktoré bolo naplánované na rok 2020-21, ale už odovzdal systém S-300 a teraz plánuje ďalšie dve batérie systému KUB,“ uviedol člen HLAS-u – sociálnej demokracie.

Takúto grafiku zvolil Peter Kmec k svojmu statusu
Takúto grafiku zvolil Peter Kmec k svojmu statusu. Foto: fb/peterkmec

Z vyjadrení trhací materiál

„Hlavnou prioritou všetkých plánovacích dokumentov je dobudovať ťažkú mechanizovanú brigádu. Systémovo. My sme však svedkami pofidérnych a predražených, ale zatiaľ utajovaných rozhodnutí v prípade kolesových a pásových BVP,“ uvádza Kmec. Pravda, píše ďalej, vyjde najavo až neskôr, po zverejnení oných zmlúv. Modernizačných projektov vyzbrojovania je, ako dodáva, veľmi veľa. Samotný minister pred časom spomínal číslo vyššie ako 100. Ale ani jeden projekt nebol útočné vrtuľníky.

Zaráža ho tiež informácia, že Slovensko ide nakúpiť nové „bojové spôsobilosti“, ktoré americká firma Bell vyvinula pre námornú pechotu. Ich aktuálnu verziu pripravila vraj pre pakistanskú armádu. „Zjavne ide už o vyrobené kusy techniky, ktoré mali využívať prioritne expedičné námorné sily,“ dodáva.

„Nemáme viac detailov. Sú to zatiaľ iba úvahy. Zatiaľ sme nevideli oficiálne potvrdenie americkej strany, špecifikáciu techniky, plán výcviku pilotov a podporného personálu, ani návrh dohody,“ píše ďalej Kmec s tým, že neverí, že „ich uvidíme“.

Status uzatvára slovami, že rozhodnutie Naďa ide proti všetkým plánom MO SR aj proti jeho vlastným vyjadreniam o prioritách dnes už odvolanej vlády. Naď podľa neho ignoruje dokonca vlastný materiál, ktorý prekladal vláde SR a parlamentu. Spravil z neho trhací kalendár za osem mesiacov od jeho schválenia.

Zdroj: medzititulky: ereport

Zdroj: fb/peterkmec


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kmec na sieti: Bojové vrtuľníky sú možno ekonomicky výhodné, ale…

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre