eReport.sk
Stíhačky nie sú chlieb
Na kombosnímke zľava Peter Pellegrini a Eduard Heger. Reprofoto: rtvs

Heger po kritike Pellegriniho: Musíme sa ešte porozprávať, či tú podporu ako vláda máme alebo nemáme!

Heger po kritike Pellegriniho, ktorý mu v nedeľu poriadne naložil zapochyboval o tom, či má ešte jeho vláda podporu. Vraj sa o tom ešte musí v pondelok 20. marca porozprávať s koaličnými partnermi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanci NRSR vpravo Igor Matovič a vľavo chrbtom Richard Nemec (obaja OĽANO) po schválení termínu predčasných parlamentných volieb na 30. septembra 2023.
  2. Na kombosnímke zľava Anna Andrejuvová, Denisa Saková a Mária Kolíková.
  3. Aká bude kompenzácia
  4. las-SD a Dobrá voľba by sa mohli spojiť do dvoch týždňov. Na snímke líder Hlasu Peter Pellegrini

Postup OĽANO a Sme rodina, ktorým nepodporili návrh zákona o krajinnom plánovaní a zákon o konkurze, ohrozuje verejný záujem. V súvislosti s rizikom straty  prostriedkov z plánu obnovy to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger v diskusii RTVS O 5 minút 12. Nevylúčil, že zo strany OĽANO mohlo ísť o „trucpodnik“. Nezaradený poslanec a predseda neparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini za tým vidí najmä Hegerovu premiérsku neschopnosť.

Pellegrini oi Hegerovi: On už nevie nič presadiť

„Možno je to istý revanš za to, že som si dovolil založiť novú stranu, no považujem to za nezodpovedné,“ uviedol Heger. Neskrýval prekvapenie, že návrhy neprešli. Podľa neho boli pripravené dobre. Uviedol, že záležitosť aj smerom do najbližšej budúcnosti bude preberať na koaličnej rade: „Musíme sa ešte porozprávať o tom, či tú podporu ako vláda máme, alebo nemáme.“

Pellegrini kritizuje samotné návrhy zákonov, no ich odmietnutie v pléne je podľa neho aj dôkazom „relevantnosti“ povereného kabinetu a jeho šéfa. „Ukazuje sa, že on už v parlamente nevie nič presadiť, a že parlamentné voľby mali byť skôr,“ upozornil.

Heger sľúbil ďalšie protiinflačné opatrenia

Heger prisľúbil, že poverený kabinet bude prijímať ďalšie opatrenia na znižovanie negatívnych efektov rekordnej inflácie a poklesu reálnych miezd. Spomenul všetky doterajšie opatrenia, vrátane od pondelka (20. 3.) platného opatrenia zastropovania približne 400,  najmä slovenských, potravín.

Pellegrini hodnotí doterajšie opatrenia vlády ako absolútne nedostatočné. „Je to málo, lebo je to dokopy nič,“ vyhlásil. Aj za zastropovaním potravín vidí skôr iniciatívu obchodných reťazcov ako vlády.

Líder Hlasu označil Hegera za pravú ruku Matoviča

Heger z hľadiska pozície predsedu novej strany Demokrati zopakoval, že si nedokáže predstaviť spoluprácu so stranou Hlas-SD.  Záujem nie je ani zo strany Pellegriniho. „Eduard Heger je pravou rukou Igora Matoviča – sú to ľudia najviac zodpovední za marazmus, ktorý v tejto krajine nastal,“ upozornil.

Heger tiež zopakoval, že rozhodnutie dočasne poverenej vlády o dodaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu je ústavne čisté. Tvrdí, že o ústavnosti rozhodnutia hovoria aj viacerí odborníci. „Ja som žiadal, že to urobíme iba vtedy, ak budeme mať istotu a iba tak, aby to bolo v súlade s ústavou,“ skonštatoval. Pripomenul, že vláda k dodaniu stíhačiek podpísala dohodu s ukrajinskou stranou.

Pellegrini: Išiel som sa uviazať o MiG, aby neodletel?

Moderátor Pellegrinimu pripomenul, že napriek tomu, že najskôr tvrdil, že rozhodnutie vlády darovať MiGy bude rešpektovať, tak po konečnom rozhodnutí o stíhačkách, vládu ostro kritizoval. „Ja rešpektujem rozhodnutie vlády. Čo sa tu hádžem o zem, alebo som sa išiel uviazať o MiG na Sliač reťazou, aby neodletel? Samozrejme, rešpektujem rozhodnutie vlády, ale myslím si, že na to nemala právo,“ vysvetlil líder Hlasu. A odvolal sa pritom na viaceré právne analýzy. „Urobili ste to tak, ako ste to urobili a teraz za to nesiete zodpovednosť,“ skonštatoval pred Hegerom. Kabinet sa mal podľa neho v tejto otázke obrátiť na Ústavný súd SR. Tvrdí, že ak by bol premiérom on, tak by stíhačky na Slovensku lietali.

Premiér reagoval, že práve Pellegriniho vláda rozhodla, že sa prestali cvičiť piloti na MiG-29. Zopakoval, že stíhačky boli vyradené a Slovensko ich nemohlo používať. Líder Hlasu zároveň skritizoval súčasnú vládu, že sa venuje zahranično-politickým otázkam, ale nerieši problémy občanov SR.

Diskutovali aj o požiari v Štiavnici

Diskutovali aj o sobotňajšom (18. 3.) požiari v Banskej Štiavnici. Premiér informoval, že situácia je v súčasnosti zastabilizovaná. „Škody sú rozsiahle,“ podotkol. Vyzdvihol prácu a nasadenie profesionálnych a dobrovoľných hasičov, vojakov, záchranárov či dobrovoľníkov. Zopakoval, že vláda bude o formách možnej pomoci rokovať separátne.

Aj Pellegrini ocenil nasadenie pomáhajúcich pri požiari v Banskej Štiavnici. „Som naozaj vďačný, že sa podarilo požiar aj v zložitej technickej situácii lokalizovať a zabrániť ďalším väčším škodám,“ povedal. Vládny kabinet by mal podľa neho čo najrýchlejšie rozhodnúť o finančnej pomoci pre mesto.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger po kritike Pellegriniho: Musíme sa ešte porozprávať, či tú podporu ako vláda máme alebo nemáme!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti