Podanie podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa má spoplatniť. Platiť majú isté výnimky. Úhrada sa podávateľovi vráti, ak sa výkonom dohľadu zistí, že podnet bol oprávnený, alebo ak ho úrad odmietne. Zmeny má priniesť novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Jej účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2023.
Mohlo by vás zaujímať:
Rezort chce spoplatnením eliminovať zjavne neopodstatnené špekulatívne alebo šikanózne podnety. „Spôsobujú neefektívne využívanie personálnych kapacít a finančných zdrojov úradu, preťažujú ho a kapacitne zamedzujú vykonávať systémové dohľady nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti a vykonávaním verejného zdravotného poistenia v oblastiach, kde to úrad považuje za potrebné,“ uvádza sa v dokumente.
Poplatok nebudú musieť platiť všetci
Poplatok za podnet nebudú musieť platiť osoby v hmotnej núdzi ani držitelia preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom. Spresňujú sa aj podmienky podania podnetu. Podávateľ bude musieť uviesť a zdokladovať, či pred podaním podnetu požiadal poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o nápravu alebo vysvetlenie. Ak sa podávateľ pokúsil predísť podaniu podnetu komunikáciou s poskytovateľom, cena poplatku za podnet bude pre neho nižšia o 50 percent.
Peniaze vrátia, ak sa podnet potvrdí ako opodstatnený
„Úhrada sa podávateľovi vráti, ak sa výkonom dohľadu zistilo, že zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne alebo boli pri vykonávaní verejného zdravotného poistenia preukázateľne porušené práva alebo právom chránené záujmy podávateľa podnetu alebo osoby, za ktorú bol podnet podaný, a zároveň aj v prípadoch odmietnutia podnetu úradom,“ spresnilo ministerstvo v materiáli.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kladivo na sťažovateľov? Lengvarský chce spoplatniť podávanie podnetov na prešľapy zdravotníkov!