eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: tipos.sk

Kauza Tipos je po takmer 22 rokoch uzavretá. Slovensko si môže definitívne vydýchnuť

Azda najdlhší súdny proces, ktorý mátal Slovenskú republiku bola kauza Tipos vz Lemikon. Teraz, po rozhodnutí súdu v Štrasburgu je po 22 rokoch definitívny koniec. A Slovensko si môže vydýchnuť.

Európsky súd pre ľudské práva podľa TASR odmietol sťažnosť cyperskej spoločnosti Lemikon Limited v spore so spoločnosťou Tipos. Lemikom v Štrasburgu spochybnil zákonnosť rozhodnutí slovenských súdov v kauze náhrady ujmy za údajne protiprávne používanie know-how spoločnosti Športka a ochranných známok Športka, Šanca a Mates. Národnej lotériovej spoločnosti hrozilo, že bude musieť uhradiť cyperskej spoločnosti Lemikon viac než 33 miliónov eur, informoval v utorok Tipos.

Proti rozsudku nie je prípustný opravný prostriedok

Súdny spor, ktorý ešte na začiatku roku 2000 iniciovala voči Tiposu obchodná spoločnosť Športka, trval skoro dvadsaťdva rokov. Športka, ktorú neskôr v tomto konaní ako žalobcu vystriedala práve cyperská spoločnosť Lemikon, od Tiposu žiadala nielen to, aby sa zdržal ďalšieho používania jej know-how a ochranných známok, ale aby jej tiež ako náhradu ujmy vyplatil peňažné plnenie vo výške 33 miliónov eur. Táto suma pritom predstavovala iba istinu žalovanej pohľadávky a v prípade prehry v spore by bol Tipos povinný uhradiť okrem istiny aj astronomické úroky z omeškania.

Ani v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva však Lemikon neuspel.

Oliver Felszeghy, podpredseda predstavenstva a výkonný riaditeľ finančnej a právnej sekcie Tiposu

Napriek tomu, že Krajský súd v Bratislave v roku 2007 zaviazal Tipos na úhradu sumy vo výške v prepočte 33,3 milióna eur, podarilo sa výsledok sporu zvrátiť. Kľúčovým bol najmä rozsudok Najvyššieho súdu SR z roku 2019, ktorým došlo k zamietnutiu žaloby spoločnosti Lemikon a k uloženiu povinnosti nahradiť Tiposu trovy celého súdneho konania. Hoci rozsudok Najvyššieho súdu SR z roku 2019 napadol Lemikon dovolaním a neskôr aj ústavnou sťažnosťou, výsledok sporu ostal nezmenený a víťazstvo Tiposu bolo potvrdené.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke zľava Igor Matovič, Marek Kaňka a Eduard Heger.
  2. Poslanec NR SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.
  3. Generálny riaditeľ spoločnosti TIPOS Marek Kaňka.

„Lemikon však svoju snahu zvrátiť výsledok sporu nevzdal ani po tom, ako v roku 2021 Ústavný súd SR odmietol jeho ústavnú sťažnosť a rozhodol sa využiť aj poslednú možnosť, sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Ani v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva však Lemikon neuspel,“ povedal podpredseda predstavenstva a výkonný riaditeľ finančnej a právnej sekcie Tiposu Oliver Felszeghy. Proti rozsudku nie je prípustný opravný prostriedok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kauza Tipos je po takmer 22 rokoch uzavretá. Slovensko si môže definitívne vydýchnuť

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti