eReport.sk
Monika Beňová, foto: instagram MB

Kauza Lučanský: Beňová napísala aj šéfovi europarlamentu! TOTO odišlo do Bruselu

Poslankyňa Európskeho parlamentu za Smer-SD Monika Beňová poslala vo veci smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského otvorené listy trom zástupcom európskych inštitúcií. Európske autority v nich vyzýva na zastrešenie a prešetrenie prípadu smrti Lučanského európskymi orgánmi. Informoval o tom hovorca Smeru-SD Ján Mažgút

Adresátmi sú predseda Európskeho parlamentu (EP) Iratxe Garcia Pérez, podpredsedníčka Európskej komisie a zároveň komisárka pre hodnoty a transparentnosť v EÚ Viera Jourová a poslanec EP a člen skupiny pre integritu Juan Fernando López Aguilar. “Informovala som predsedu EP, komisárku Jourovú a predsedu výboru LIBE o skutočnostiach v prípade zranenia a smrti exprezidenta PZ SR p. Lučanského. Jedná sa o naozaj bezprecedentný prípad vzhľadom na okolnosti jeho smrti a aj predchádzajúce udalosti,” uvádza samotná europoslankyňa na sociálnej sieti.

Beňová: Porušilo sa viacero právnych predpisov a zmlúv

Beňová v listoch uviedla, že Lučanského pobyt vo väzbe nebol v zhode s európskym právnym štátom a kritizuje tiež jeho obmedzenie slobody pre obvinenia, “ktoré sú roky staré a tým logicky nemohlo dôjsť k ovplyvňovaniu svedkov, ktorí sú rovnako vo väzbe”.

Slovensko ako členský štát EÚ je podľa nej viazané základnými zmluvami, ktoré garantujú dodržiavanie základných ľudských práv, slobôd, ochrany ľudskej dôstojnosti a používaniu primeraných prostriedkov právneho štátu pri prípadnom porušení zákona. “Beňová konštatuje, že v prípade smrti generála Lučanského bolo porušených viacero právnych predpisov a zmlúv zo strany vládnej moci na Slovensku, ktorými je Slovenská republika viazaná,” uviedol Mažgút.

Europoslankyňa píše o tieni obrovského podozrenia

Europoslankyňa tiež píše, že sa Lučanskému stali “veľmi zvláštne zranenia už dva týždne pred jeho smrťou a zároveň poukazuje na snahu vládnych predstaviteľov tieto skutočnosti spochybňovať a bagatelizovať, čo na celý prípad hádže tieň obrovského podozrenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa”.

“Nemyslite si prosím, že mám nejakú radosť z toho, že sa na predstaviteľov inštitúcií EÚ obraciam v takejto záležitosti. Nevidím však v tejto situácii iné možnosti. Budem v kontakte s kolegami v NR SR vo vyšetrovacej komisii výboru. Chcem vyjadriť presvedčenie a vieru, že všetko, naozaj VŠETKO, bude prešetrené dôsledne a všetky nejasnosti budú zodpovedané. Aj kvôli pozostalým aj kvôli celej spoločnosti,” dodá Beňová na svojom facebookovom profile.

Bývalý policajný prezident Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým vo väzbe pokúsil o samovraždu. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu. Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan odstúpil v súvislosti s pokusom Lučanského o samovraždu zo svojej funkcie.

Pekný pondelok, prvý pracovný v tomto roku. Ako som už bola bývala písala,informovala som predsedu EP, komisarku Jourovu…

Uverejnil používateľ Monika Beňová Pondelok 4. januára 2021

Zdroj: tasr, fb/monikabenovaep

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport