tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Snímka z pohrebnej svätej omše a rozlúčky so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Foto: tasr

Kardinála Tomka uložia do špeciálnej krypty. Hovorili mu „červený“ pápež, vo Vatikáne rozhodoval o mnohom

Význam a úlohu, ktorú zohral zosnulý slovenský kardinál Jozef Tomko v katolíckej cirkvi, vyzdvihol počas pohrebnej svätej omše kardinál a emeritný pražský arcibiskup Dominik Duka. „Lúčime sa s kardinálom rímskej cirkvi, ktorý počas svojho života zohrával nielen slovenskú úlohu. To je istým spôsobom dôvod, prečo chcem aj ja na tomto mieste s vami poďakovať,“ uviedol Duka v košickom Dóme sv. Alžbety.

Tomko bol podľa neho oporou katolíckej cirkvi v bývalom Československu, o čom svedčia aj materiály Štátnej bezpečnosti a československých spravodajských služieb. „Ich záznamy slúžia ku cti mužovi, ktorý nezradil a nepoškvrnil svoju hruď, ako hovorí básnik,“ povedal český kardinál.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Český premiér Petr Fiala
  2. Český premiér Petr Fiala.
  3. Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.
  4. Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.
  5. Posledná rozlúčka (vystavenie ostatkov kardinála Tomka) s kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach dňa 14. augusta 2022.

Vyzdvihol Tomkove významné diela a aktivity v rámci ekumény, na poste generálneho sekretára Synody biskupov či prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Za pápeža Jána Pavla II. mu podľa neho pripadla úloha, ktorú označil za úlohu druhého muža cirkvi. Konštatoval pritom, že bol synom národa, ktorý nielenže nevlastnil kolónie, ale vedel, čo znamená strata suverenity a nedostatok národnej a politickej slobody. „To boli najhlavnejšie témy, ktoré hýbali dvoma tretinami sveta, a tu kardinál Jozef Tomko zastával úrad ľudovo nazývaný ‚červený pápež‘. Áno, on mal hlavné slovo pri výbere a menovaní biskupov, pri zriaďovaní nových diecéz a pri určovaní základných podmienok a vzťahov medzi Svätou stolicou a miestnymi cirkvami v Afrike, Ázii a iných regiónoch. Bola to veľká príprava na rozvoj cirkvi v tých oblastiach, ktoré dnes plne reprezentujú našu cirkev,“ povedal Duka po slovensky.

Na snímke zosnulý kardinál Jozef Tomko a pápež František. Foto: KBS

Český kardinál spomenul pri hodnotení Tomkových aktivít aj založenie Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ktorý znamenal pre slovenský katolicizmus veľkú podporu aj v príprave a formácii kňazského dorastu. „Lúčime sa s veľkým synom Slovenska, východniarom, Udavčanom, ktorý až do konca svojho života hutoril. Tak sa predsa s vami lúčil pri vašej poslednej púti do Ríma,“ skonštatoval hlavný celebrant omše.

Kondoloval aj pápež

Kondolenčný telegram zaslal k úmrtiu Tomka pápež František. „Chcem vyjadriť jeho príbuzným, vám, kňazskému zboru a všetkým veriacim svoju blízkosť a svoju sústrasť so žiaľom, ktorý zasiahol celé cirkevné spoločenstvo a slovenský národ. Pri spomienke na tohto váženého a múdreho brata, ktorý s oporou v hlbokej viere a s prezieravým pohľadom slúžil s pokorou a sebazriekaním evanjeliu a cirkvi, myslím s vďačnosťou na jeho dlhú a plodnú prácu v rámci Svätej stolice ako usilovného a rozvážneho spolupracovníka mojich predchodcov,“ prečítal telegram v katedrále chargé d’affaires Apoštolskej nunciatúry na Slovensku Andrij Yevchuk.

Snímka z pohrebnej svätej omše a rozlúčky so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Foto: tasr

Prezidentka: Dodával nádej

Slovensko podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej úmrtím kardinála Jozefa Tomka stráca charizmatického človeka, významnú duchovnú osobnosť a rešpektovaného predstaviteľa katolíckej cirkvi. „Zapísal sa do dejín ako Slovák s doteraz najvyšším postavením vo vatikánskej cirkevnej hierarchii. Ale zároveň je zapísaný v našich srdciach ako ten, kto nám dodával optimizmus a nádej,“ uviedla hlava štátu v príhovore počas pohrebu. Konštatovala, že Tomko vkladal do viery srdce a dával jej skutočný ľudský rozmer. „Považoval za jej poslanie ľudí posilňovať a zbližovať. Viera v jeho chápaní vychádzala predovšetkým z dôvery a lásky – a bolo v nej miesto aj pre ateistov či stúpencov iných náboženstiev. Potvrdzujú to aj jeho slová: ‚Ekumenizmus je pre nás veriacich povinnosť viery. Je prianím Ježiša Krista, aby všetci jedno boli‘,“ uviedla.

Prezidentka verí, že kardinálov odkaz a duch pomôže pri prekonávaní aj dnešných ťažkých časov. „Pomôže nám spájať sa, rozumieť si, správať sa k sebe ohľaduplne a ľudsky. Oživí v nás i medzi nami vzájomný rešpekt, súcit a lásku k blížnemu. Vaše posolstvo nás bude viesť ako hlas srdca, viery a svedomia,“ konštatovala.  

Snímka z pohrebnej svätej omše a rozlúčky so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Foto: tasr

Lúčili sa tisíce ľudí

Pohreb kardinála Tomka sa konal v košickom Dóme svätej Alžbety. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok 8. augusta v Ríme. Podľa Košickej arcidiecézy sa pohrebu zúčastnilo dokopy 5500 ľudí. Medzi nimi aj 35 biskupov zo Slovenska, Maďarska, Čiech i Moravy, Poľska a Ukrajiny, 350 kňazov a zasvätených a približne 80 rehoľných sestier. Do služby sa zapojilo 50 dobrovoľníkov.

Pohrebnú svätú omšu celebroval kardinál a emeritný arcibiskup Dominik Duka z Prahy. Koncelebrantmi boli emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő. Záverečným obradom predsedal košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. V závere pohrebnej svätej omše čestná stráž rakvu presunula na miesto, odkiaľ ju uložia do centrálnej krypty pod hlavným oltárom. „Hneď po odchode verejnosti budú pozostatky kardinála prenesené pohrebnou službou do krypty, kde budú následne zamurované a zapečatené,“ potvrdil pre TASR hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian. Na stene krypty pribudne epitaf. Pamätný kameň bude pripomínať dátum jeho narodenia a smrti. Krypta bude pre ďalšie obdobie prístupná aj pre verejnosť. Ako Fabian priblížil, v košickej katedrále sú štyri krypty. Pozostatky kardinála uložia do takzvanej hlavnej. Táto krypta bola doposiaľ prázdna, má šesť otvorov na rakvy. Tomka pochovajú vpravo hore.

Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.
Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016. Foto: tasr

Zdroj: tasr


    


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kardinála Tomka uložia do špeciálnej krypty. Hovorili mu „červený“ pápež, vo Vatikáne rozhodoval o mnohom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku