tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Posledná rozlúčka (vystavenie ostatkov kardinála Tomka) s kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach dňa 14. augusta 2022.
Posledná rozlúčka (vystavenie ostatkov kardinála Tomka) s kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach dňa 14. augusta 2022. Foto: tasr

Začal sa pohreb kardinála Tomka. Medzi tisícky trúchliacich do Košíc prišli Čaputová, Kollár aj Heger

V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa začal pohreb slovenského kardinála Jozefa Tomka, emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Pohrebnú svätú omšu celebruje kardinál a emeritný arcibiskup Dominik Duka z Prahy. Koncelebrantmi sú emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő. Svätá omša je v latinskom a slovenskom jazyku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.

Na poslednej rozlúčke s kardinálom sa zúčastňujú tisíce ľudí, medzi nimi aj najvyšší ústavní činitelia – prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Pre tých, ktorí sa do katedrály nedostali, je na námestí pred Urbanovou vežou veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z obradu.

Posledná rozlúčka sa predtým konala aj vo Vatikáne

Do katedrály sv. Alžbety, kde vystavili v nedeľu (14. 8.) a v pondelok (15. 8.) kardinálove telesné pozostatky k verejnej úcte, prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne 9000 ľudí. Následne sa s ním ďalšie stovky lúčili v Kaplnke sv. Michala.

Posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom sa vo vatikánskej Bazilike sv. Petra konala vo štvrtok (11. 8.). Zádušnú omšu viedol kardinál Giovanni Battista Re a záverečný rozlúčkový obrad vykonal osobne pápež František. Po obradoch lietadlom previezli pozostatky Tomka na bratislavské Letisko M. R. Štefánika, nebohému mohli prejaviť verejnú úctu v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Následne ho previezli do Košíc.

Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov

Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962, keď tam pochovali Jozefa Čárskeho. Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme. Podľa jeho želania ho pochovajú v košickej katedrále, telo uložia do dosiaľ prázdnej podzemnej krypty pred hlavným oltárom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Začal sa pohreb kardinála Tomka. Medzi tisícky trúchliacich do Košíc prišli Čaputová, Kollár aj Heger

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku