eReport.sk
Minister obrany Robert Kaliňák, foto: eReport

Kaliňák: Každý systém protivzdušnej obrany má osobitné schopnosti, intenzívne rokujeme o ponukách


Vláda SR intenzívne rokuje o ponukách v súvislosti so zabezpečením systému protivzdušnej obrany (PVO). Najďalej sú rokovania s Izraelom, odkiaľ sú dve ponuky. Povedal to minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pléne Národnej rady (NR) SR počas štvrtkovej hodiny otázok.

Obe izraelské ponuky pochádzajú podľa jeho slov od štátnych spoločností. ,,Ďalšie rokovania prebiehajú s výrobcami systému SAMP/T, to je taliansko-francúzske konzorcium a so systémom NASAMS, čo je nórsko-americké konzorcium. Posledné rokovania prebiehali včera a predvčerom na francúzskom veľtrhu obrannej techniky Eurosatory,“ povedal Kaliňák.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke zľava minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) a minister školstva, mládeže a telovýchovy ČR Mikuláš Bek
  2. Má verejnosť dostatok objektívnych informácií?
  3. Tomáš Taraba

Každý systém ma osobitné schopnosti

Skonštatoval, že momentálne medzi najvýhodnejšie ponuky patrí systém od izraelských firiem. ,,Každý systém ma osobitné schopnosti,“ povedal. Ponuky chcel mať rezort obrany vyhodnotené do konca marca, následne do konca apríla, no rokovania sú podľa ministra veľmi náročné, pretože zmluvy pripravené predchádzajúcou vládou sú nevýhodné.

Kaliňák hovoril aj o minulotýždňovom rokovaní ministrov obrany Severoatlantickej aliancie (NATO). Diskutoval podľa vlastných slov aj s odchádzajúcim holandským premiérom Markom Ruttem, ktorý by mohol byť novým generálnym tajomníkom NATO. Rozprávali sa o tom, že prioritou by malo byť zabezpečenie rotačného princípu, ktorý by mal platiť aj pre Slovensko do času, kým nebudeme mať v krajine zabezpečený nový protivzdušný systém.

Zdroj: tasr/ereport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kaliňák: Každý systém protivzdušnej obrany má osobitné schopnosti, intenzívne rokujeme o ponukách

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne