eReport.sk
Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski.
Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski. Foto: tasr/ap

Kaczyňski obvinil Rusko z leteckej katastrofy v Smolensku: Bol to cielený útok!

Zrútenie poľského vládneho lietadla pri ruskom Smolensku, pri ktorom v roku 2010 zahynulo 96 ľudí vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského, bolo dôsledkom „útoku“. Vyhlásil to v nedeľu predseda poľskej vládnucej strany Jaroslaw Kaczyňski, podľa ktorého zodpovední pochádzali z Poľska a Ruska. Informovala o tom agentúra AFP.

Zomrel i vtedajší prezident

Kaczyňski vystúpil na spomienkovej ceremónii pri príležitosti 12. výročia leteckého nešťastia, pri ktorom zomrel jeho brat dvojča Lech spolu s manželkou a poprednými predstaviteľmi vlády. Tí sa vracali z Ruska, kde sa zúčastnili na spomienke na obete Katynského masakra z druhej svetovej vojny.

Podľa Kaczyňského malo ísť o ruský útok

Kaczyňski v príhovore k davu niekoľko tisíc ľudí pred prezidentským palácom v nedeľu povedal, že má „úplnú a overenú odpoveď z viacerých zdrojov vrátane zahraničných“, pokiaľ ide o príčinu zrútenia lietadla. Bližšie podrobnosti o týchto zdrojoch ani o tom, aké dôkazy majú, neposkytol, vyhlásil však, že tieto informácie budú zverejnené „čoskoro“.

Kaczyňski pripustil, že stále neboli identifikovaní „tí, ktorí urobili rozhodnutie, a tí, ktorí ho vykonali“. Podľa jeho slov ide o osoby „v Poľsku, ale predovšetkým v Rusku“. Opýtal sa tiež, kto „profitoval z tohto zločinu“, a spomenul politiku svojho brata nepriateľskú voči Moskve, píše AFP.

Kaczyňski v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu tiež adresoval varovanie západoeurópskym krajinám: „To, čo dnes vidíme na Ukrajine, sa môže stať kdekoľvek, nielen v Poľsku… ale aj v Paríži, no rovnako ľahko v Berlíne alebo v Ríme.“

Bude vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Kosáky aj sekery. Jedna z oficiálnych fotografií, ktorá bola súčasťou upútavok na poľský film Volyň.

Príčina havárie poľského vládneho špeciálu pri ruskom meste Smolensk je predmetom ostrej debaty, ktorá od roku 2010 rozdeľuje Poľsko, pripomína AFP. Konzervatívci obviňujú vtedajšiu liberálnu vládu z nedbanlivosti pri príprave cesty vládnej delegácie a kritizujú následné vyšetrovanie.

V dňoch po nešťastí niektorí členovia Kaczyňského strany Právo a spravodlivosť (PiS) pripisovali vinu vtedajšiemu ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi. Rusko akúkoľvek zodpovednosť kategoricky poprelo.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kaczyňski obvinil Rusko z leteckej katastrofy v Smolensku: Bol to cielený útok!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti