eReport.sk
Vstúpi do hry tretia strana?
Izraelský premiér Benjamin Netanyahu, foto: tasr/ap

Jordánsky kráľ sa stretol s izraelským premiérom Netanjahuom, hovorili o mieri

Vyhliadky na mier? Jordánsky kráľ Abdalláh II. sa v utorok v Ammáne stretol s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Oznámil to tamojší kráľovský palác, podľa ktorého dvojica diskutovala o situácii v jeruzalemskej mešite al-Aksá a „dôležitosti rešpektovania historického a právneho statusu quo“. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Scholz ustúpil Kyjevu
  2. Nik ťa nechce!
  3. Ako sa darí očiste spoločnosti?
  4. Spolu sme silou!

Vyhliadky na mier?

Kráľ Abdalláh II. zdôraznil potrebu zastaviť násilie a zachovať pokoj s cieľom pripraviť politickú cestu pre mierový proces. Apeloval na „zastavenie akýchkoľvek opatrení, ktoré by mohli oslabiť vyhliadky na mier“. Potvrdil tiež pevný postoj Jordánska ohľadom dvojštátneho riešenia konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Regionálne otázky

Netanjahuov úrad uviedol, že predmetom rokovaní boli „regionálne otázky“ a bilaterálne vzťahy. Išlo prvú Netanjahuovu zahraničnú cestu, odkedy sa v decembri znova ujal postu predsedu vlády. Obaja lídri sa naposledy stretli v Jordánsku v roku 2018.

Netanjahu, ktorým bol premiérom v rokoch 2009 – 2021, sa po novembrových voľbách vrátil k moci v decembri ako líder koalície s extrémne pravicovými a ultraortodoxnými židovskými stranami.

Jeruzalem

Izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir navštívil 3. januára Chrámovú horu v Jeruzaleme, kde sa nachádza aj mešita al-Aksá. Palestínčania to označili za provokáciu a aj izraelská opozícia varovala, že takáto návšteva by mohla viesť k násilnostiam. Mešita al-Aksá je tretím najposvätnejším miestom islamu a toto miesto považujú za posvätné aj židia.

Ministerstvo zahraničných vecí v Ammáne si v januári predvolalo izraelského veľvyslanca už dva razy: najprv protestovalo proti Ben-Gvirovej návšteve Chrámovej hory a potom reagovalo na to, že izraelskí policajti zabránili vstúpiť na toto miesto jordánskemu ambasádorovi.

Mierová dohoda

Jordánsko sa v roku 1994 stalo po Egypte druhou arabskou krajinou, ktorá uzavrela mierovú dohodu s Izraelom. Kráľ Abdalláh II. opakovane označuje vzťahy s Izraelom ako „chladný pokoj“ a koncom roku 2019 povedal, že sú na „vôbec najnižšej úrovni“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jordánsky kráľ sa stretol s izraelským premiérom Netanjahuom, hovorili o mieri

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti