tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračná snímka, zdroj:shutterstock

Je najvyšší čas konať! EK schválila návrh zákona o slobode médií

Európska komisia v piatok schválila návrh Európskeho zákona o slobode médií. Ide o nový súbor pravidiel na ochranu plurality a nezávislosti médií v EÚ. Komisiou odsúhlasený návrh teraz preskúmajú Európsky parlament a Rada EÚ.

Schválený návrh okrem iného obsahuje záruky proti politickému zasahovaniu do rozhodnutí redakcií jednotlivých médií a tiež proti ich sledovaniu. Kladie tiež dôraz na stabilné financovanie verejnoprávnych médií, na transparentnosť vlastníctva mediálnych spoločností a prideľovania štátnej reklamy a na odhaľovanie konfliktov záujmov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Lukáš Kyselica (vpravo), vedľa keho poslanecká kolegyňa z OĽANO Monika Kozelová.
  2. Ilustračná snímka
  3. Prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska počas stretnutia k výsledkom volieb do NR SR 3. marca 2020 v Prezidentskom paláci v Bratislave.

Na základe nového zákona by sa mala vytvoriť nezávislá Európska rada pre mediálne služby, ktorú budú tvoriť mediálne orgány jednotlivých krajín EÚ. Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová pripomenula, že členské štáty EÚ boli v posledných rokoch svedkami rôznych foriem tlaku na médiá.

„Je najvyšší čas konať. Musíme stanoviť jasné zásady: žiadny novinár by nemal byť špehovaný kvôli svojej práci; žiadne verejnoprávne médium by sa nemalo zmeniť na propagandistický kanál. To je to, čo dnes vôbec prvýkrát navrhujeme: spoločné záruky na ochranu slobody médií a plurality v EÚ,“ povedala Jourová novinárom.

Podľa eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona má nový zákon zaručiť pluralitu mediálneho priestoru a to, aby médiá fungovali bez akýchkoľvek zásahov, či už súkromných alebo verejných. Európsky zákon o slobode médií by mal zabezpečiť aj jednoduchšie pôsobenie médií v rámci vnútorného trhu EÚ

Zdroj: tasr

.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je najvyšší čas konať! EK schválila návrh zákona o slobode médií

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku