eReport.sk
Napätie medzi Ukrajinou a Maďarskom rastie
Viktor Orbán. Foto:tasr

Europoslanci odsudzujú Orbánovu vládu: Úmyselne a systematicky oslabuje európske hodnoty!

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok odsúdili „úmyselné a systematické úsilie maďarskej vlády“ o oslabenie európskych hodnôt a žiadajú Radu EÚ, aby zakročila podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy. Túto výzvu podporujú viacerí slovenskí europoslanci.

Jasné závery správy

Spravodajkyňa EP pre situáciu v Maďarsku, francúzska poslankyňa Gwendoline Delbosová-Corfieldová uviedla, že závery jej správy sú jasné a neodvolateľné: „Maďarsko už nie je demokraciou.“ Upozornila, že väčšina europoslancov (433 zo 705), ktorí podporujú tento postoj, je bezprecedentná, čo musí byť „varovným signálom“ pre Radu EÚ a Európsku komisiu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).
  2. zatvorené obchody
  3. Štefan Kuffa a Tomáš Taraba
  4. Azerbajdžan je kľúčovou krajinou
  5. Premiér Poľska Mateusz Morawiecki.
  6. Viktor Orbán mieri na zasadnutie maďarskej vlády v sobotu 17. septembra.
  7. Viktor Orbán, predseda maďarskej vlády.

Vladimír Bilčík (Spolu) tvrdí, že ide o princípy právneho štátu ako také a peniaze z rozpočtu EÚ by mali byť vždy využité v prospech občanov, no v prípade Maďarska má EP vážne pochybnosti. „Vysielame silný signál, že Maďarsko už nemožno považovať za fungujúcu demokraciu. Maďarská demokracia, spravodlivosť a mediálny priestor majú dlhodobé systémové problémy a maďarská vláda s tým nič nerobí, naopak útočí na euroinštitúcie a na Úniu,“ vysvetlil. Dodal, že maďarský premiér Viktor Orbán sa okrem toho stal aj predĺženou rukou ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe. Tento stav si podľa neho vyžaduje činy, čiže Únia musí prestať podporovať peniazmi systematickú korupciu a nedemokratické praktiky v Maďarsku.

V EP sa zhodli na treste pre Maďarsko

Robert Hajšel (Smer-SD) potvrdil, že v EP panuje zhoda, že Maďarsko by malo byť potrestané za systematické porušovanie zásad právneho štátu a nedostatočný boj s korupciou. „Tieto javy sa vyskytujú aj v iných členských štátoch, ale Maďarsko bolo na ne opakovane upozorňované a vyzývané prijať opatrenia. Aj preto eurokomisia navrhuje 20-percentné krátenie eurofondov pre Maďarsko, čo považujem za krajnú možnosť, ale som proti nej. Maďarsko ešte stále môže prijať opatrenia a vyhnúť sa sankčnému scenáru,“ uviedol. Hajšel časť viny vidí aj na strane euroinštitúcií, ktoré nevyužili všetky možnosti na prísnejšiu kontrolu využívania európskych peňazí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Europoslanci odsudzujú Orbánovu vládu: Úmyselne a systematicky oslabuje európske hodnoty!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti