eReport.sk
Ján Gordulič
Ján Gordulič, Foto: Instagram/Ján Gordulič

Ján Gordulič má k internetu paranoidný vzťah. Čoho sa bojí?

Internet a sociálne siete sa stali tak bežnou súčasťou nášho života, že už ani nepremýšľame nad ich bezpečnosťou. Ján Gordulič má však k nim trochu paranoidný vzťah. O svojich obavách sa podelil aj s fanúšikmi.

Známy komik sa priznal, že mu prekáža množstvo dát, ktoré majú o ňom giganti virtuálneho sveta. Preto sa snaží vyhýbať používaniu Facebooku a všetkým aplikáciám, ktoré mu patria, neposiela ani SMS-ky a odmieta používať aj iPhone. Bojí sa totiž takých vecí ako napríklad ukradnutie konta na sociálnych sieťach, napadnutie vírusmi a vydieranie.

Vedia o vás viac ako vy sami

„Internet sa za posledné roky zmenil. Facebook, vďaka profilácii ľudí pomohol zvoliť v USA Trumpa, na Filipínach Duterteho, dostal Britániu z EÚ. Google o nás vie viac, ako my sami. Hackeri (a často tí štátom podporovaní) kradnú databázy po gigabajtoch a v nich naše heslá a sociálne profily,“ uviedol Gordulič v článku na svojom oficiálnom webe otvoril oči všetkým fanúšikom.

Práve z toho dôvodu si dobre zváži, aké aplikácie a weby používa, či nemajú o ňom priveľa osobných údajov a ako by to mohli po prípadnom útoku zneužiť.

Nebezpečná je podľa neho aj cielená reklama. Stačí, že si pozriete nejakú vec na internete iba raz a už dookola sledujete ponuky, ktoré vám ho podprahovo núkajú. Keď sa tomu nebudeme brániť, môže sa to dostať úplne mimo kontroly. Aj na to upozorňuje obľúbený komik.

Viac sa dozviete

  1. Producent, scenárista a komik Ján Gordulič.

„A preto musíme bojovať aj my a snažiť sa uchrániť si súkromie všade tam, kde je to možné. Je jedno, že si nepíšete v správach nič nelegálne a vo fotkách v telefóne nemáte nič hanbaté. Tak ako by ste nechceli, aby sa vaše telefonáty vysielali v rádiu, by ste mohli len z princípu nechcieť, aby k vášmu súkromiu mal prístup niekto iný okrem vás – či už je hacker, sused, na ktorého WiFi ste pripojení alebo nadnárodná korporácia,“ odporučil svojim priaznivcom. Okrem toho im pridal hneď niekoľko praktických tipov, ako by sa mali správať v online prostredí a ako by sa mali lepšie chrániť.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ján Gordulič má k internetu paranoidný vzťah. Čoho sa bojí?

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti