Aktuálna kríza v rezorte zdravotníctva nadväzuje na spor medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a vládou Eduarda Hegera, ktorú v roku 2022 ukončil podpis spoločného memoranda. V ňom však vláda v snahe za každú cenu zabrániť hroziacemu kolapsu zdravotníctva podpísala aj záväzky, ktoré nebola schopná splniť. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.
Nátlak lekárov a nesplnené memorandum
Podľa komentátora Juraja Hrabka vláda v rokoch 2022 a 2023 podcenila rokovania s Lekárskym odborovým združením (LOZ), čo vyústilo do výpovedí lekárov ako nátlakového nástroja. Memorandum, ktoré ukončilo krízu v roku 2022, bolo podľa neho príliš široké a obsahovalo záväzky, ktoré vláda nebola schopná splniť. „Vláda podpísala podľa môjho názoru až bez rozmyslu všetko, k čomu ju LOZ dotlačil,“ poznamenal Hrabko.
Dnes má LOZ v rukách jasný argument – záväzok vlády, podpísaný bývalým premiérom Eduardom Hegerom, a domáha sa jeho naplnenia. Súčasné rokovania medzi LOZ a ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom by sa preto mali zamerať na nájdenie realistických termínov a postupov. „Niet inej možnosti, ako prísť k dohode. Riziko je priveľké pre obe strany,“ zdôraznil Hrabko.
Politické kroky a nové výzvy
Hrabko tiež komentoval aktuálnu politickú situáciu, vrátane spolupráce Slovenska s Čínou po návrate premiéra Roberta Fica z tejto krajiny. Zdôraznil, že hoci ide o praktický krok, kľúčovými partnermi Slovenska zostávajú členské štáty EÚ a USA.
Dotkol sa aj prípadu tragickej smrti zaistenej osoby, z ktorého je obvinený košický policajt. Podľa neho mal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok okamžite vyvodiť personálnu zodpovednosť. V súvislosti s politickými posunmi Hrabko vyjadril skeptický postoj k vstupu Ivana Korčoka do Progresívneho Slovenska, pričom jeho diplomatické schopnosti hodnotil vysoko, no politický kapitál označil za nevýrazný.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
J. Hrabko: Hegerova vláda lekárom podpísala záväzky, ktoré nemohla splniť