eReport.sk
OSN sa hnevá na Izrael
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: tasr

OSN sa hnevá na Izrael: Nekonečná špirála násilia sa musí skončiť! Netanjahua to asi trápiť nebude

OSN sa hnevá na Izrael! Vyzvala v piatok na ukončenie „nekonečnej špirály násilia“ na okupovanom západnom brehu Jordánu. Urobila tak po štvrtkovom zásahu izraelskej armády v utečeneckom tábore v meste Džanín. Na okupovanom západnom brehu Jordánu zahynulo totiž deväť Palestínčanov. Vrátane staršej ženy. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. António Guterres, OSN, UNITED NATIONS
  2. Zľava americký prezident Joe Biden a izraelský prezident Jicchak Herzog počas stretnutia v prezidentskej rezidencii v Jeruzaleme 14. júla 2022.
  3. Vstúpi do hry tretia strana?

„Sme veľmi znepokojení prudkým nárastom obetí v radoch Palestínčanov počas izraelských operácií na okupovanom Západnom brehu,“ uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) na sociálnej sieti Twitter.

„Rok 2022: 152 zabitých…“

„V tomto roku zatiaľ: 28 zabitých. Rok 2022: 152 zabitých… Táto nekonečná špirála násilia sa musí skončiť. Všetci, ktorí sú zodpovední za násilnosti, musia byť braní na zodpovednosť,“ dodal OHCHR.

Spravodajcovia hovoria o nezákonnej okupácii

Osobitní spravodajcovia OSN pre boj proti terorizmu, svojvoľným popravám a ľudské práva na okupovaných palestínskych územiach v piatok odsúdili záťah v Džaníne. „K žiadnemu takémuto násiliu by nedošlo, ak by Izrael okamžite a bezpodmienečne ukončil svoju nezákonnú, pol storočia trvajúcu okupáciu, ako to vyžaduje medzinárodné právo,“ uviedli v spoločnom vyhlásení.

„Opäť pripomíname, že kým Izrael zostane okupačnou mocnosťou, má povinnosť zabezpečiť ochranu, bezpečnosť a blaho palestínskeho ľudu žijúceho pod jeho okupáciou,“ uviedli experti, ktorí nehovorili v mene OSN.

Izrael nepočúva hlasy kritikov, na „háku“ majú aj USA

Je iba ťažko predpokladať, že Izrael a jeho premiér Benjamin Netanjahu budú brať znepokojenie OSN či nezávislých expertov vážne. Napokon, aj vlani v novembri bol Izrael mimoriadne podráždený z toho, že  vláda USA začala vyšetrovanie v prípade zastrelenia novinárky panarabskej spravodajskej televízie al-Džazíra Šírín abú Aklaovej. Označil to za „hrubú chybu“ Spojených štátov. A uviedol, že pri ňom nebude spolupracovať. „Nedovolíme zasahovanie do vnútorných záležitostí Izraela,“ odkázal USA izraelský minister obrany Benny Ganc.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OSN sa hnevá na Izrael: Nekonečná špirála násilia sa musí skončiť! Netanjahua to asi trápiť nebude

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti