eReport.sk
Kiril Petkov
Kiril Petkov. Foto: tasr/ap

Inšpiroval sa Matovičom? Bulharský premiér dal ponuku pre seniorov. Ak sa dajú zaočkovať, dostanú odmenu!

Seniori, ktorí sa v Bulharsku zaočkujú proti koronavírusu, budú mať nárok na peňažnú odmenu. Bulharská vláda sa týmto krokom pokúša o zvýšenie zaočkovanosti, ktorá je tam najnižšia v Európskej únii. Oznámil to v stredu  bulharský premiér Kiril Petkov, píše agentúra Reuters.

Petkov, ktorý sa ujal úradu tento mesiac, uviedol, že každý Bulhar na dôchodku dostane v nasledujúcich šiestich mesiacoch navyše k penzii jednorazovú odmenu 75 leva (38 eur), keď sa zaočkuje prvou alebo druhou dávkou proticovidovej vakcíny. Nárok na tento príspevok budú mať aj dôchodcovia, ktorí už dostali tri dávky.

Dúfa, že sa podarí zaočkovať 300-tisíc občanov

Bulharská vláda tiež spúšťa rozsiahlu informačnú kampaň v snahe presvedčiť občanov skeptických voči vakcinácii, aby sa dali zaočkovať a vyhli sa tak novej vlne koronavírusu, ktorá by podľa Petkova mohla zasiahnuť krajinu už v polovici januára. „Prioritou našej vlády je, aby tu na covid nezomieralo toľko ľudí, znížiť nápor na nemocnice a hlavne ochrániť našich seniorov, ktorí sú ohrození najviac,“ uviedol Petkov v televíznom prejave.

Bulharský premiér zároveň dúfa, že vďaka tejto iniciatíve jeho kabinetu sa do konca januára podarí zaočkovať zhruba 300.000 občanov nad 65 rokov.  

V krajine je plne zaočkovaných najmenej ľudí v EÚ

V Bulharsku je plne zaočkovaných 27 percent dospelých, čo je najmenej spomedzi krajín eurobloku. Krajina má zároveň v EÚ najvyššiu mieru úmrtí spojených s covidom.

V tejto sedemmiliónovej balkánskej krajine zomrelo doposiaľ v súvislosti s touto nákazou 30.359 ľudí.

Ako pripomína Reuters, nízka zaočkovanosť je dôsledkom jednak nedôvery obyvateľov v oficiálne inštitúcie a jednak aj šíriacich sa falošných správ o následkoch vakcinácie.

Inšpiroval sa Petrov Matovičom?

Po tom, ako niektorí predstavitelia slovenskej vlády oznámili úmysel finančne motivovať starších ľudí vo veku 60 a viac rokov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, očkovanosť prvou dávkou v tejto skupine vzrástla v porovnaní s mladšou vekovou kategóriou 50 – 59 rokov. Oznámil to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) počas utorkovej tlačovej konferencie.

Vyčíslil to na 395-percentný nárast záujmu oproti ľuďom vo veku 50 – 59 rokov, pričom v tejto druhej skupine, naopak, záujem klesol. Finančnú motiváciu preto Matovič vníma ako úspešný úmysel.

„Od začiatku júla do 47. týždňa, kde sme oznámili úmysel motivovať dôchodcov na očkovanie, sa o päť percent viac očkovalo v absolútnych číslach ľudí z kategórie 60 plus, o päť percent viac ako z kategórie päťdesiatnikov,“ priblížil 21, decembra tohto roku Matovič .  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO).
  2. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Inšpiroval sa Matovičom? Bulharský premiér dal ponuku pre seniorov. Ak sa dajú zaočkovať, dostanú odmenu!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti