eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Infektológ Jarčuška krotí nádeje: Ešte tri týždne počet úmrtí neklesne


Najbližšie týždne nám počty obetí covidu klesať nebudú. Príčinou je podľa infektológa Pavla Jarčušku takzvaný „dojazd“ posledných sprísnení opatrení ale aj britská variácia vírusu, ktorá šarapatí už vo všetkých okresoch Slovenska.

Za sobotu pribudlo na Slovensku 1552 nových nakazených na základe PCR testov a ďalších 64 ľudí na koronavírus SARS-CoV-2 zomrelo. Krivka neklesá ani po zavedení januárového lockdownu a najbližšie dni sa na tom nič nezmení. Hovorí infektológ a člen krízového štábu Pavol Jarčuška, ktorý vysvetľuje, že to má jednoznačný dôvod. „Človek, ktorý sa nakazí, príde do nemocnice väčšinou medzi siedmym a štrnástym dňom a keď je pacient na tej veľmi intenzívnej starostlivosti na ventilátore tak tam do úmrtia strávi v priemere dva až tri týždne, čiže má to nejaké oneskorenie,“ uviedol Jarčuška.

Mutácia úraduje

Infektológ však upozorňuje, že to nie je jediný dôvod. „Druhý dôvod je ten, že my tu na Slovensku už máme britskú mutáciu, ktorá je – zdá sa – že zastúpená v niektorých regiónoch pomerne významne a tá už dnes vieme, že má o 30 % vyššiu úmrtnosť,“ doplnil Jarčuška a dodáva, že najbližšie týždne sa ešte situácia rapídne určite lepšiť nebude. „V súčasnosti nám ešte počet mŕtvych žiaľbohu nejak dramaticky neklesá, tak ten počet úmrtí budeme registrovať minimálne ešte dva tri týždne takýto, ale nedá sa predpokladať, že ako sa tá krivka bude vyvíjať vzhľadom na to, že musíme presnejšie poznať zastúpenie tej britskej mutácie.“ 

Britský lockdown nezaberá

Lockdown neezaberá tak ako sme čakali. Jarčuška za tým vidím opäť neblahé pôsobenie vírusu zo Spojeného kráľovstva. „Ten očakávaný efekt lockdownu nielen u nás, ale vo všetkých okolitých krajinách nie je taký, aký bol počas predchádzajúceho lockdownu a je to dané práve tým, že to zastúpenie britskej mutanty sa v krajinách zvyšuje a je predpoklad, že tá mutanta je zhruba o 70% infekčnejšia, čiže v takomto prípade skutočne ten efekt toho lockdownu logicky bude menej významný,“ doplnil infektológ s tým, že by sme mali dôslednejšie kontrolovať dodržiavanie opatrení. „Z medicínskeho hľadiska by najviac pomohla kontrola trasovania pacientov, kontrola hraníc a samozrejme akákoľvek elektronická kontrola dodržiavania karantény,“ uzavrel.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Infektológ Jarčuška krotí nádeje: Ešte tri týždne počet úmrtí neklesne

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne