eReport.sk
Matúš Vallo
Matúš Vallo: Foto: tasr

INEKO vydalo kritickú správu o hospodárení mesta a Vallovi. Denník N zmanipuloval výsledky analýzy


Dennik N vydal článok o Matúšovi Vallovi a hospodárení v Bratislave. Článok je založený na podrobnej správe, ktorú vypracovala spoločnosť INEKO. Denník N očividne nebol s výsledkami, ktoré pre Valla dopadli zle, spokojný. Výsledkom je zavádzajúci článok, proti ktorému sa verejne ohradili autori štúdie.

INEKO vydalo kritickú správu o hospodárení mesta

Denník N vydal článok, kde manipulatívnym spôsobom skreslil výsledky analýzy tak, aby z toho Vallo vyšiel lepšie. Reakcia však prišla relatívne rýchlo a INEKO sa ohradilo voči článku v Denníku N.

To, že s hospodárením Vallovcov v Bratislave nie je všetko v poriadku, sa vie už dlhšie. Zaznievajú mnohé kritické hlasy. Vallo rozhoduje autokraticky, o ničom sa s občanmi nediskutuje. Rozhodnutia, často nepodložené zákonom nie sú prediskutované s obyvateľmi ani s odborníkmi. Robí ich úzka skupinka ľudí, takpovediac svojvoľne. Najvypuklejším príkladom je to, ako sa na nábreží vybudovala cyklotrasa.

Ďalším nedávnym škandálom bolo, keď sa zistilo, že mesto si dalo urobiť prieskum za drahé peniaze, výsledky však zamlčalo. Písali sme o tom aj v eReporte. Výsledky sa totiž Vallovi nehodili na zverejnenie, vyplynulo totiž, že až 87% Bratislavčanov nechce cyklotrasy na úkor jazdných pruhov pre autá.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. E. Kaliňák, M. Leško
  2. Ľudia vás nechcú!
  3. Soták kriticky o Hegerovi

Vallo má veľkých kritikov

Obrovským kritikom toho, ako hospodári v Bratislave Vallo, je bývalý člen Team Vallo, mestský poslanec Martin Winkler a starosta Petržalky, Ján Hrčka.

Aj Denník N informuje: „Medzi najhlasnejších kritikov hospodárenia hlavného mesta patrí starosta Petržalky Ján Hrčka a aj mestský poslanec Martin Winkler, ktorý vlani vystúpil z klubu koalície Team Bratislava, SaS a PS, pretože nesúhlasil so zvýšením daní z nehnuteľností, ani so spôsobom, akým bola postavená cyklocesta na Vajanského nábreží.“

Winkler má výhrady voči tomu, ako sa mesto, akoby bez rozmyslu zadlžuje, následne sa finančná ťarcha prenáša na obyvateľov. Hovorí o gréckej ceste.

Z článku Denníka N: „Winkler mesto kritizuje za to, že by mohlo mať vyššie príjmy. „Na magistráte vládne taký nešvár. Tam, kde má mesto inkasovať, dostáva príliš málo. Lebo sa berú do úvahy rôzne faktory a cena nehrá prím,“ hovorí. Ako príklad uvádza nízke nájmy v budovách mesta: Stará tržnica za 1 euro či gastroprevádzka v Sade Janka Kráľa za 3000 eur mesačne pri výmere 350 štvorcových metrov. „Na porovnanie, stánkari na Vianočných trhoch platia za stánok s výmerou pár metrov štvorcových – rozumej do 10 štvorcových metrov – mesačne nájomné 25-tisíc eur,“ hovorí.“ Winkler upozornil aj na predraženú zmluvu na upratovanie mestských toaliet. Upozornil, že za 10 minút našiel niekoľko firiem, ktoré by službu robili za polovicu sumy.

O Hrčkovi informujú: „Primátor Bratislavy a starosta jej najväčšej mestskej časti majú zjavne veľmi odlišný názor na to, čo je primárnou úlohou samosprávy, a aj na verejné priestory. Ich spory sú už verejne viditeľné, napríklad aj na sociálnych sieťach, kde si vymieňajú statusy napríklad o hodnote obnoveného Námestia slobody.“

Z článku Denníka N sa dozvedáme aj toto: „Zatiaľ čo Bratislava je na chvoste rebríčka INEKO, Petržalka, jej najväčšia mestská časť, je na jeho vrchole. Priemerná zadlženosť mestských častí na Slovensku rastie, v Petržalke od roku 2017 prudko klesá – z 21,46 percenta na 9,5 percenta v roku 2022.“ Príkladov je viac, Hrčkovi hospodárenie v Petržalke ide vynikajúco. Takpovediac ukazuje, ako sa to dá.

Čo napísal Denník N?

A čo médiá? Média hlavného prúdu zásadne neinformujú o hospodárení mesta Bratislavy objektívne, akúkoľvek kritiku Valla ignorujú. Ak už niečo zverejniť musia, upravia výsledky tak, aby z toho Vallo nevyšiel zle.  

To sa stalo aj teraz. V Denníku N vyšiel článok s názvom „Vallo čelí kritike za hospodárenie Bratislavy aj cez námestie slobody. Toto nie je grécka cesta, hodnotí INEKO“. Po kritike neziskovky INEKO, zmenili titulok článku takto:  „Vallo čelí kritike za hospodárenie Bratislavy. Finančné zdravie mesta je na hrane, zatiaľ to nie je grécka cesta, hodnotí INEKO.“

Paradoxom je, že analýzu si zadal v spol. INEKO priamo Denník N: „Aby sme do sporu vniesli viac faktov, oslovili sme aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorý každý rok hodnotí finančné zdravie miest a obcí a zoraďuje ich do rebríčka. Bratislava sa pohybuje na jeho chvoste, zatiaľ čo Petržalka útočí na vrchol,“ napísali v Denníku N.  

Výsledky sa však očividne „majiteľom“ progresívneho denníka nehodili a tak výsledky komunikovali manipulatívnym spôsobom.  

Denník N povyberal z analýzy INEKO len tie údaje, v ktorých Vallo vyšiel aspoň obstojne. Zamlčal údaje, ktoré poukázali na katastrofálne hospodárenie. Inými slovami, Denník N nepredložil kompletné údaje, aby ste si dáta zanalyzovali sami, ale predložil „predžutý“ kompilát z ktorého vychádza Vallo najlepšie ako sa len, za daných okolností, dá.

Na záver dal v článku priestor Denník N Vallovi, ktorý predkladá svoju obranu.

Ako reaguje INEKO?  

Stanoviska INEKO k článku sa objavilo na sociálnej sieti Faceobok.

„NADPIS ČLÁNKU N-KA PLNE NEKOREŠPONDUJE S KONTEXTOM NAŠICH ODPOVEDÍ,“ hlási hneď titulok.

„Týka sa to článku Denník N od redaktora Matúša Zdúta, ktorého link nájdete v komentári pod statusom,“ píšu analytici. Následne uvádzajú plné znenie svojich odpovedí, odpovedí Mateja Tunegu na otázky redaktora. Aby si čitateľ urobil uzáver sám. Celé odpovede si môžete pozrieť TU.

Na záver uviedli aktualizáciu: „Denník N upravil nadpis článku, ako aj perex. Nadpis teraz znie takto: „Vallo čelí kritike za hospodárenie Bratislavy. Finančné zdravie mesta je na hrane, zatiaľ to nie je grécka cesta, hodnotí INEKO“. Ďakujeme za úpravu.“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

INEKO vydalo kritickú správu o hospodárení mesta a Vallovi. Denník N zmanipuloval výsledky analýzy

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre