eReport.sk
Michal Šimečka, Matúš Vallo Zdroj: Facebook MŠ

Koniec Vallovho cykloterorizmu, parlament schválil nový zákon, Vajanského nábrežie sa vráti do normálu


Vallovmu cyklopruhu na Vajanského nábreží v Bratislave, ktorý väčšina obyvateľov nechcela a nechce, zvoní umieráčik. Ignorovaním názorov odborníkov a pokynov polície primátor mesta donútil konať vládnu koalíciu.

Štátny odborný dozor nad cestami prvej až tretej triedy a nad miestnymi cestami bude môcť vykonávať aj ministerstvo dopravy. Túto kompetenciu bude môcť využiť v prípade, ak to bude vyžadovať naliehavý verejný záujem alebo pôjde o okolnosti osobitného zreteľa. Vyplýva to z novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon), ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

Vallov cyklopruh

„Účelom návrhu je rozšíriť dozornú (kontrolnú) právomoc ministerstva ako ústredného orgánu štátnej správy pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie na cestách I. až III. triedy a miestnych cestách. Súčasná právna úprava neposkytuje ministerstvu náležité kompetencie v prípadoch, ak nežiaducimi opatreniami orgánov miestnej štátnej správy či obcí dôjde k ohrozeniu verejného záujmu na zabezpečení plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky,“ uviedol rezort dopravy v dôvodovej správe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Firma Pfizer-BioNTech zatajila dôležitú génovú zložku vakcíny.
  2. Matúš Vallo
  3. Trocha si uletel?

Ministerstvo bude môcť prípade, že ním uložené opatrenia na základe vykonaného štátneho odborného dozoru nebudú plnené, uložiť pokutu do výšky 33.190 eur. Ak by udelenie pokuty neviedlo do 60 dní k náprave, rezort by mohol pokutu udeliť opakovane. A to až do výšky trojnásobku hornej hranice pokuty, a to až do splnenia opatrenia.

Poslanci neschválili pozmeňovací návrh Dany Kleinert z opozičného PS. Ministerstvo by podľa neho mohlo vykonávať štátny odborný dozor nad určenými cestami až vtedy, ak by si na to určený orgán neplnil svoje úlohy. V prvom rade by mala tento dozor vykonávať obec či okresný úrad v sídle kraja. Novela bude účinná od 1. augusta 2024.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koniec Vallovho cykloterorizmu, parlament schválil nový zákon, Vajanského nábrežie sa vráti do normálu

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre