Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) svojim outfitom, v ktorom dnes predpoludním viedol parlamentnú schôdzu, pravdepodobne nepoteší viacerých Slovákov. Najmä nie tých, ktorí nie sú za jednoznačné postavenie sa na stranu Ukrajiny v rusko-ukrajinskom konflikte. Čitatelia nás totiž upozornili, že schôdzu vedie s farbami vlajky Ukrajiny pripnutými pri srdci, na ľavej časti hrude.
Viaceré incidenty s vlajkami
Jeden incident s ukrajinskou vlajkou zažili poslanci NR SR v parlamente už minulý týždeň. Vtedy sa poslanci SaS Jana Bittó Cigániková a Miroslav Žiak snažili v parlamente rozostrieť ukrajinskú vlajku, poslanci ĽSNS ju však obliali vodou. Urobili tak nechtiac, keďže jeden z kotlebovcov sa snažil „osprchovať“ práve saskára Žiaka, ktorý vlajku cudzieho štátu pridŕžal. Výsledkom bol naviac aj diplomatický škandál, lebo okrem obliatia vlajky bola vlajka zo strany vládnych poslancov za SaS dokonca umiestnená dole hlavou.
Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) s ukrajinskými farbami na hrudi počas rokovania NR SR 16. februára 2022. – Foto: čitateľ eReportu
O vlajkách bola reč aj včera, keď sa partner prezidentky SR Zuzany Čaputovej rozhodol kritizovať protestujúcich proti obrannej dohode s USA za to, že na proteste viali aj vlajky Ruskej federácie.
Môžeme byť ešte nestranným mediátorom?
Mnohí ľudia sa predovšetkým pýtajú, čo znamenajú takéto signály v podobe vyjadrovania sympatií voči Ukrajine zo strany vládnych poslancov. Otázkou taktiež je, či sa nechce Slovensko pridať skôr medzi nestranných mediátorov, čoho predpokladom by malo byť nevyjadrovanie sympatií voči ani jednej z krajín, ktoré sú v konflikte účastné.
Koalícia aj prezidentka povedali jasne, na koho sú strane
Zároveň však platí, že koalícia aj prezidentka situáciu dlhodobo vnímajú inak, ako významná časť slovenskej spoločnosti. Hlava štátu Zuzana Čaputová ešte v utorok označila politiku neutrality pre Slovensko ako nezodpovednú voľbu. “Vysvetľujme, že keď dnes hovoríme o podpore Ukrajiny, nie je to preto, že tak hovoria Spojené štáty americké alebo Brusel. Vravíme to my, ako priamy sused Ukrajiny,” zdôraznila.
Hovorí sa o miliónoch kusoch mín. Toto je to, čo Ukrajina potrebuje a čím by sme vedeli pomôcť,
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
V stredu zase vyšla správa TASR, že Slovensko poskytne Ukrajine dva odmínovacie systémy Božena 5 a zdravotnícky materiál za 1,7 milióna eur. Informoval premiér Eduard Heger spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (obaja OĽANO) a šéfom diplomacie Ivanom Korčokom (nominant SaS).
V dohľadnej dobe urobí Slovensko všetky potrebné kroky na to, aby dokázalo pomôcť ukrajinským občanom odmínovať „obrovské polia na území Ukrajiny“, povedal Naď. „Hovorí sa o miliónoch kusoch mín. Toto je to, čo Ukrajina potrebuje a čím by sme vedeli pomôcť,“ poznamenal. Korčok uvítal tento krok vlády. Boženy majú byť podľa neho vnímané ako obranné zariadenia, ktoré majú pomôcť civilistom, aby neumierali. „Vnímam to ako súčasť širšieho diplomatického úsilia, kde tým najvyšším cieľom, ktorý máme, je dosiahnuť politické a diplomatické riešenie napätia, ktoré tu máme celé týždne,“ uviedol Korčok.
Významná časť občanov kroky elít vníma kriticky
Na druhej strane je však faktom, že oficiálne prieskumy, ktoré sa medzi občanmi na Slovensku uskutočnili, ani zďaleka nelegitmizujú kroky vládnych elity, vrátane prezidentky, ktoré sú realizované na poli zahraničnej politiky Slovenskej republiky.
Koaliční politici, Čaputová, či samotný Laurenčík by sa preto nemali čudovať tomu, že napätie v spoločnosti, ktorá sa čoraz viac polarizuje, rastie do obludných rozmerov. A ich vysvetľovanie toho, prečo to tak je, zjavne pre mnohých občanov na Slovensku nevyznieva práve uveriteľne či autenticky.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Idú proti postoju významnej časti občanov: Laurenčík viedol parlament s farbami Ukrajiny na hrudi!