eReport.sk
Tandem hrôzy
Igor Matovič a Eduard Heger. Foto: tasr

Politológ Lenč: Babráctvo Hegerovej vlády ohrozuje plán obnovy, v koši môže skončiť 800 miliónov!


Hrozí úpadok školstva. Babráctvo vlády Eduarda Hegera (Demokrati) vraj ohrozuje plán obnovy. Myslí si to politológ Jozef Lenč, ktorý vo svojom najnovšom vyjadrení poukazuje na to, v akých oblastiach plnenia plánu momentálne Slovensko zaostáva naviac a o koľko peňazí z rozpočtu EÚ môže prísť. Slovensko sa za premiérovania Hegera chválilo, že plán obnovy odovzdalo medzi prvými krajinami a schváliť nám ho prišla osobne dokonca aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Prešlo doslova len pár mesiacov a to, že sa plán aj s finančnými prostriedkami rúcajú ako domček z karát, už netvrdí len parlamentná opozícia, ale aj odborná verejnosť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Chmelár o Káčerových útokoch
  2. Kde budú ženy rodiť? Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva SR Michal Palkovič
  3. Von der Leyen sa pustila do Žilinku

„Nie je to len prípad nemocnice Rázsochy a jej „postavenia“ z peňazí Plánu obnovy a odolnosti, ktorý podčiarkuje babráctvo predchádzajúcej vlády. Resp. odhaľuje ten diametrálne odlišný obraz medzi „megalomanskými“ plánmi a reálnymi možnosťami a schopnosťami štátu, vlády a ich úradníkov.

Nateraz sa javí, že plán B z Plánu obnovy, ktorý sa mal realizovať už pred pol rokom, no charizmatická viera necharizmatického premiéra to nedovolila, by mohol fungovať. Zatiaľ. Katastrofa sa odkladá na čas, kedy sa ukáže, že ani tento nemal šancu na realizáciu,“ konštatuje Lenč.

Heger sľuboval Rászochy aj rekonštrukciu internátov – to sa však nestane

Okrem známeho prípadu nedostavanej nemocnice Rászochy, o ktorej dostavaní v najbližšom období sníval už asi naozaj len expremiér Heger, má mať Slovensko problémy aj v kapitole školstva.

Ohrozená je teda napríklad rekonštrukcia infraštruktúry. A to vrátane vysokoškolských internátov. Veci, ktoré sú považované za nedotiahnuté, pritom na prvý pohľad pôsobia ako bizarnosti. Pričom bežný občan bude mať asi minimum pochopenia, prečo v nich nastali chyby.

Po nás potopa..

„Omnoho závažnejší je teraz prípad 3 žiadosti o platbu z Plánu obnovy vo výške 814,7 mil. eur, ktorej súčasťou sú aj projekty podpory vedy a výskumu (dosiaľ nevyhlásené, hoc mali byť už v roku 2022) a podpísanie tzv. výkonnostných zmlúv medzi štátom (ministerstvom školstva) a vysokými školami.

Tie sa mali zaviazať plniť kritéria zvyšovania kvality, za čo im mali byť pridelené finančné prostriedky. Mali. Avšak to by sme nemohli byť na Slovensku.

V štáte, kde sa pri rekonštrukcii budov zabudne do projektu zapracovať prekrytie stropnej kabeláže (reálny príbeh z jednej univerzity) a do Plánu obnovy zapracovať finančné prostriedky na výkonnostné zmluvy. Výsledok? Musíte sa zlepšiť, splniť plán na 120 percent a my Vám potom vyplatíme to na čo máte nárok, t.j. max. 100 percent,“ pokračuje Lenč.

Hrozí úpadok školstva

Na základe nezvládnutého prípravného procesu sa proti bývalej vláde, ktorá samú seba označovala za vládu odborníkov, dnes stavajú už aj vysoké školy. Rada vysokých škôl žiada viac financií, lebo v opačnom prípade vraj hrozí zníženie kvality a konkurencieschopnosti slovenského školstva.

Na prehodnotenie tzv. výkonnostných zmlúv je teda evidentne najvyšší čas. Alebo už je nie päť, ale dvadsať minút po dvanástej.

„Nuž a keď výkonnostné zmluvy nebudú podpísané, skončí tretia platba z plánu obnovy, t.j. 814,7 mil. eur v „koši.“ Vysoké školy svoju časť dohody splnili. Teraz je krok na vláde. V prípade, že ich bude naďalej ignorovať, bude zodpovedná za krach Plánu obnovy. A úpadok vedy, výskumu a vzdelávania na slovenských vysokých školách,“ dodal Lenč.

Zdroj: FB J.Lenč

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Lenč: Babráctvo Hegerovej vlády ohrozuje plán obnovy, v koši môže skončiť 800 miliónov!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre