eReport.sk
Národná rada prerazila dno
Milan Majerský, predseda KDH. Zdroj: tasr

Hrozí nám v súvislosti s novelou Trestného zákona ústavná kríza? Opozičné KDH sa obáva, že áno


Vláda aj parlament schválili novelu Trestného zákona, ktorá by mala nadobudnúť platnosť až 15. marca. Dovtedy ju musí posúdiť Ústavný súd SR, na ktorý sa obrátila nielen prezidentka Čaputová, ale aj opozičné strany Progresívne Slovensko a SaS. Teraz má obavu aj ďalšia opozičná strana – KDH. A to z možnej ústavnej krízy.

Pre Slovensko by to bolo to najhoršie

Opozičné KDH sa v súvislosti s účinnosťou novely Trestného zákona obáva ústavnej krízy. Navrhuje preto posunutie účinnosti a opravu legislatívy. Podľa TASR to vyplýva z vyjadrenia poslanca parlamentu a lídra kresťanských demokratov Milana Majerského. „Obávame sa, že tu je nastupujúca a hroziaca ústavná kríza, čo by bolo najhoršie, čo sa môže stať pre túto krajinu, že jedna skupina bude uznávať to, čo sa schválilo, druhá to bude spochybňovať,“ poznamenal šéf strany, ktorý preto apeloval na posunutie účinnosti novely na 1. januára 2025.

„Ešte ideálnejšie by možno bolo, aby si vláda uvedomila, že šliapla vedľa a išli zlou cestou a vytvorilo sa nové medzirezortné pripomienkové konanie, kde by to prešlo naozaj dôkladnou kontrolou,“ dodal Majerský. V danej veci treba podľa neho zvolať okrúhly stôl a pozvať zaň sudcov, ústavných právnikov či advokátov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kolíková sa teší
  2. Hrabko reagoval na výsledky novembrového prieskumu agentúry AKO pre TASR, podľa ktorého 57,2 percenta respondentov súhlasí s názorom, že nový kabinet bude vládnuť efektívnejšie a s lepšími výsledkami ako vlády I. Matoviča a E. Hegera.
  3. Očakávaná reakcia
  4. minister spravodlivosti Boris Susko

Vláda dnes odobrila novelu Trestného zákona, ktorá ráta so zachovaním pôvodných premlčacích lehôt pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, a to 20 rokov. Zároveň navrhuje parlamentu schváliť úpravu v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť by mala zmena nadobudnúť 15. marca, čiže od rovnakého dátumu ako „veľká novela“ Trestného zákona schválená 8. februára.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrozí nám v súvislosti s novelou Trestného zákona ústavná kríza? Opozičné KDH sa obáva, že áno

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: