eReport.sk
Očakávaná reakcia
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: tasr

VIDEO Niekto tu hrá o čas, ale ja robím všetko pre to, aby ústavný súd mohol rozhodnúť, tvrdí Čaputová


Boj medzi koalíciou a opozíciu kvôli novele Trestného zákona sa ešte neskončil. Koalícia jej schválením síce bitku vyhrala, vojnu však ešte nie. A to aj preto, že na pomoc opozícii prišla prezidentka Zuzana Čaputová. Tí síce zákon nevetovala a podpísala ho, obratom ale odkázala, že sa obráti na Ústavný súd SR, aby ten posúdil všetky aspekty jeho prijatia. Keďže Ústavný súd SR nemá časový limit na prerokovanie sťažnosti hlavy štátu, práve teraz sa teda začína ten správny boj.

Jediná cesta ako dostať novelu na ústavný súd

Po tomto kroku prezidentky Čaputovej už nikto nepochybuje o tom, že hlava štátu hrá podľa nôt opozície hoci sa tvári, že jej ide o ľudí. Video, ktoré Zuzana Čaputová zverejnila na sociálnej sieti to iba potvrdzuje. Prezidentka rozumie, že bude veľa protiargumentov na jej podpísanie novely Trestného zákona, ale takýto podpis pre ňu vraj nebol jednoduchý. Urobila to však s plným vedomím si uvedomenia toho, prečo to robí.

„Je to totiž jediná cesta, ako tú novelu dostať na posúdenie ústavnému súdu. Inou cestou by bolo vetovanie zákona, ale nemám žiaden dôvod očakávať, že by sa mojimi argumentami, v rámci veta, vôbec parlament zaoberal. A zároveň, koalícia má plne v rukách kedy by o tomto vete rozhodovali,“ vysvetlila prezidentka.

Ja neprijímam zákony, je to ich zodpovednosť!

Zuzana Čaputová, prezidentka SR

Podľa Zuzany Čaputovej je vysoko pravdepodobné, že by o tom vete poslanci rozhodovali naozaj deň pred účinnosťou zákona, a ústavnému súdu by nezostal žiaden čas na rozhodovanie aby zabránili účinkom novely. Toto je podľa nej cesta k tomu, aby novela Trestného zákona vôbec nenadobudla účinnosť. Prezidentka teda dnes podpísala zákon a zároveň ho aj doručila do Národnej rady SR. Dnes zároveň podpísala aj podanie na Ústavný súd SR.

„V stredu v podvečerných hodinách nám bol zákon konečne doručený, do dvoch dní som si urobila svoju prácu v podobe týchto krokov a v doručenie na ústavný súd urobíme začiatkom budúceho týždňa. A to z jediného logického dôvodu, že chceme nechať priestor na zverejnenie v Zbierke zákonov,“ uviedla ďalej prezidentka.

Koalícia podľa prezidentky klame a manipuluje

Ak by však vláda, ktorá má v rukách zverejňovanie v Zbierke zákonov tak neurobila, potom podľa hlavy štátu nič nebráni tomu, aby podanie na ústavný súd v tejto veci urobila, a podľa právnej úpravy a judikatúry ústavného súdu, nič nebráni Ústavnému súdu SR, aby sa jej návrhom zaoberal a rozhodol o ňom. „Tu sa hrá o čas a opäť, tak ako sme zanalyzovali doterajšiu judikatúru a právnu úpravu, ústavný súd má možnosť rozhodnúť o nadobudnutí účinkov svojho rozhodnutia aj pred tým, ako budú zverejnené v Zbierke zákonov. Žiaľ, sme v situácii, kedy musíme rátať aj s takouto eventualitou,“ poznamenala prezidentka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vyjadrenie Maroša Žilinku
  2. prezidentka SR Zuzana Čaputová

Tá si je vedomá, že aj keď dnes doručí podpísaný zákon, nič nebráni tomu, aby bol vzápätí zverejnený v Zbierke zákonov. „Áno, sme v situácii, keď tu niekto hrá o čas, takže treba rátať aj s touto eventualitou. Ústavný súd ale môže podľa nášho názoru rozhodnúť i týmto spôsobom,“ dodala Zuzana Čaputová. Podľa prezidentky koalícia klame a manipuluje, pretože vládna koalícia prijala premlčania násilných trestných činov, takže je to jej zodpovednosť, na čo ich upozorňovali aj opoziční poslanci.

„Napriek tomu koalícia takúto verziu zákona prijala. Zároveň upozorňujem na to, že vládna koalícia má v rukách možnosť túto zmenu urobiť. Môžu tak urobiť, lebo majú väčšinu v parlamente. Ja neprijímam zákony, je to ich zodpovednosť!“ prízvukuje prezidentka, ktorá napadla novelu ako celok, a to z procesných dôvodov, pretože je presvedčená, že neboli prítomné dôvody na skrátené legislatívne konanie. „V podaní na Ústavný súd SR zároveň upozorňujem na konkrétne nedostatky, kde tá protiústavnosť dosahuje úplne značnú intenzitu,“ uviedla záverom Zuzana Čaputová.

Zdroj: FB / Zuzana Čaputová

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Niekto tu hrá o čas, ale ja robím všetko pre to, aby ústavný súd mohol rozhodnúť, tvrdí Čaputová

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne