tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Holandský premiér Mark Rutte.
Holandský premiér Mark Rutte. Foto: tasr/ap

Holandský premiér ohlásil „vianočný“ lockdown, krajina má 86-percentnú zaočkovanosť: Musíme zasiahnuť!

Holandsko od nedele 05.00 h do 14. januára zavádza tvrdý lockdown z dôvodu rýchleho šírenia variantu omikron. Holandský premiér Mark Rutte v sobotu na tlačovej konferencii vyhlásil, že variant „omikron sa šíri ešte rýchlejšie, ako sme sa obávali, takže teraz musíme zasiahnuť“.

Od nedele do 14. januára budú v Holandsku zakázané všetky verejné podujatia. Školy musia byť zatvorené najmenej do 9. januára, informoval Rutte.

Zavreli takmer všetko

Lockdown ovplyvní aj nadchádzajúce sviatky – jednotlivé domácnosti môžu prijať maximálne dvoch hostí s výnimkou Vianoc a Nového roka, keď budú podľa Rutteho povolení štyria hostia. Až do polovice januára budú v Holandsku zavreté všetky podniky služieb, športové kluby, kiná, múzeá, divadlá a koncertné sály, ako aj vianočné trhy.

Prácu v nelekárskych profesiách spojenú s blízkym kontaktom, ako sú kaderníci a kozmetičky, nebude možné vykonávať. Športové súťaže sa budú konať bez prítomnosti divákov. Otvorené zostanú len obchody so základným tovarom. Reštaurácie a neesenciálne obchody môžu obsluhovať zákazníkov len formou donášky alebo cez výdajné okienko.

Pred obchodmi sa v sobotu vytvárali dlhé rady

Rutteho oznámenie prišlo po mimoriadnom zasadnutí vlády a len štyri dni po tom, čo vláda predĺžila svoje predchádzajúce opatrenia a oznámila, že prázdniny v školách sa začnú skôr. Pred obchodmi sa v sobotu vytvárali dlhé rady, keď sa ľudia ponáhľali na vianočné nákupy na poslednú chvíľu, keďže sa objavili správy o nových opatreniach.

Obmedzenia prijaté holandskou vládou viedli v týždni od 7. do 14. decembra k 21-percentnému poklesu počtu infikovaných. Holandsko tiež zaznamenalo „mierny pokles“ hospitalizácií, no úrady trvajú na tom, že omikron je stále „dôvodom na obavy“.

Očkovanie treťou dávkou sa rozbieha pomaly

V Holandsku je zaočkovaných takmer 86 percent všetkých dospelých. Očkovanie posilňujúcou treťou dávkou sa však rozbieha pomaly. Minister zdravotníctva Hugo de Jonge povedal, že všetky osoby staršie ako 18 rokov dostanú pozvanie na tretiu dávku vakcíny do 7. januára. Holandsko v septembri uvoľnilo väčšinu opatrení prijatých pre pandémiu vyvolanú koronavírusom SARS-CoV-2, no v novembri sa počet nakazených opäť zvýšil na rekordnú úroveň – viac ako 20.000 nových prípadov denne.

Situácia sa komplikuje aj v iných krajinách

Znovuzavedenie obmedzení narazilo na odpor časti obyvateľstva – koncom novembra vypukli nepokoje v Rotterdame, Haagu a ďalších mestách. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu oznámila, že omikron variant koronavírusu bol zistený v 89 krajinách sveta.

Spomaliť šírenie tohto infekčnejšieho variantu sa nesnaží len Holandsko, ale aj Francúzsko, Cyprus či Rakúsko sprísnili cestovné obmedzenia. Paríž zrušil svoj silvestrovský ohňostroj. Dánsko zatvorilo divadlá, koncertné sály, zábavné parky a múzeá. V Írsku platí, že bary a pohostinstvá sa zatvárajú o 20.00 h a účasť na podujatiach v interiéri a exteriéri je obmedzená.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pohľad na terasu reštaurácie v Amsterdame.
  2. Izraelský premiér Naftali Bennett
  3. Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach.
  4. Premiér najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko (NRW) Hendrik Wüst.
  5. Holandský premiér Mark Rutte.
  6. Holandský premiér Mark Rutte prichádza na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 24. júna 2021.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Holandský premiér ohlásil „vianočný“ lockdown, krajina má 86-percentnú zaočkovanosť: Musíme zasiahnuť!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku