eReport.sk
Holandský premiér Mark Rutte.
Mark Rutte. Foto: tasr/ap

Rutte: Holandsko robí veľký krok smerom k návratu do normálneho života bez obmedzení

Holandsko od 26. júna uvoľní takmer všetky epidemiologické reštrikcie vrátane povinného nosenia rúšok. V platnosti ostane len zachovávanie 1,5-metrových vzájomných rozstupov. Oznámil to v piatok holandský premiér Mark Rutte, ktorého citovali agentúry AFP a DPA.

Holandsko tak podľa premiéra „robí veľký krok“ smerom k návratu do normálneho života bez obmedzení. Od 26. júna bude podľa Rutteho „zo vzdialenosti 1,5 metra“ možné už „takmer všetko“.

Vláda má následne v polovici augusta rozhodnúť o prípadnom ďalšom uvoľnení ochranných opatrení vrátane zachovávania vzájomných rozstupov. Rutte skonštatoval, že „koniec krízy je na dohľad“.

Čiastočný lockdown sa v Holandsku skončil už 5. júna

Od 26. júna už nebude v Holandsku povinné nosenie rúšok na miestach, kde je možné dodržiavať stanovené 1,5-metrové rozstupy. To sa podľa vlády však nedá napríklad v prostriedkoch verejnej dopravy, či na druhom stupni základných škôl.

Okrem toho sa pre návštevníkov s negatívnym výsledkom testu na koronavírus budú môcť opätovne otvoriť diskotéky a nočné kluby. Negatívny výsledok testu či potvrdenie o očkovaní proti covidu bude vyžadované aj na iných podujatiach, ako napríklad festivaloch či športových súťažiach, kde nie je možné, aby účastníci medzi sebou zachovávali vyžadovaný odstup.

Čiastočný lockdown sa v Holandsku skončil už 5. júna. Od vtedy smú reštaurácie zákazníkov obsluhovať aj v interiéroch. Od 26. júna sa ešte zvýši ich povolená kapacita, rovnako ako aj maximálne povolené počty návštevníkov múzeí či divadiel.

Prevádzky budú môcť žiť futbalom

Pohostinstvá a obdobné prevádzky zároveň budú môcť vo svojich priestoroch, či už interiérových alebo exteriérových, premietať na veľkých obrazovkách zápasy z Majstrovstiev Európy vo futbale (Euro 2020), ak zabezpečia vzájomné rozstupy svojich zákazníkov, uvádza AFP.

V Holandsku zaznamenali od začiatku pandémie už viac ako 1,5 milióna prípadov nákazy a vyše 17.700 súvisiacich úmrtí. Zaočkovaných prinajmenšom prvou dávkou vakcíny proti covidu je už viac ako 50 percent obyvateľov tejto krajiny, pričom obe potrebné dávky dosiaľ dostalo približne 28 percent obyvateľov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rutte: Holandsko robí veľký krok smerom k návratu do normálneho života bez obmedzení

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti