eReport.sk
Pohľad na terasu reštaurácie v Amsterdame.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Holandsko zavádza povinné covidpasy pre vstup do reštaurácií a na podujatia

Holandsko od soboty zavádza povinné covidpasy pre vstup do reštaurácií a na športové a kultúrne podujatia. Zároveň ruší reštrikcie, ktoré obmedzovali kapacitu verejných podujatí a nariaďovali fyzické rozstupy medzi ich návštevníkmi, informovala v piatok agentúra DPA.

Pri vstupe do pohostinských zariadení a na športové a kultúrne podujatia sa budú musieť Holanďania od soboty preukazovať potvrdením o zaočkovaní proti covidu, či o prekonaní tohto ochorenia alebo aktuálnym negatívnym testom.

Platí to pre všetkých obyvateľov od 13 rokov

Reštaurácie, bary, obchody, divadlá či štadióny budú môcť zároveň začať opäť fungovať s plnou kapacitou a nebudú už musieť dodržiavať povinné, minimálne 1,5-metrové rozstupy medzi návštevníkmi. Uvoľnenie opatrení umožnili klesajúce prírastky nových prípadov nákazy a vysoká miera zaočkanosti proti covidu.

„Robíme jasný krok na ceste k spoločnosti bez reštriktívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu,“ uvádza sa v piatkovom vyhlásení holandskej vlády. Povinnosť preukazovať sa tzv. covidpasom platí od soboty pre všetkých obyvateľov od 13 rokov. Ľudia, ktorí sa nedali zaočkovať, ani neprekonali ochorenie COVID-19, sa budú môcť zadarmo otestovať na prítomnosť koronavírusu v miestnych testovacích strediskách. 

Majitelia prevádzok sa obávajú agresívnych reakcií

Rozhodnutie o zavedení covidpasov vyvolalo v Holandsku kontroverzné reakcie. Niektorí majitelia reštaurácií už oznámili, že od svojich hostí žiadne potvrdenia vyžadovať nebudú, pretože na takéto kontroly nemajú dostatok personálu. Obávajú sa tiež agresívnych prejavov zo strany hostí, ktorí nové opatrenia odmietnu rešpektovať.

Odporcovia očkovania a covidpasov sa zídu v sobotu na proteste v Haagu. Približne tretina Holanďanov sa domnieva, že takéto opatrenie príliš obmedzuje ich slobodu. Zhruba rovnaký počet.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Holandsko zavádza povinné covidpasy pre vstup do reštaurácií a na podujatia

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti