eReport.sk
Eduard Heger, foto:tasr

Heger na cestách: V Budapešti sa stretnete s premiérmi V4. Na summit pricestuje aj delegácia Južnej Kórei

Predseda vlády SR Eduard Heger sa vo štvrtok v Budapešti zúčastňuje na stretnutí predsedov vlád Vyšehradskej štvorky (V4) s prezidentom Kórejskej republiky Mun Če-inom. Schôdzka je už druhým summitom vyšehradského zoskupenia s Kórejskou republikou na tejto úrovni. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR.

Stretnú sa „hlavy“ štátov V4

Predsedovia vlád Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska budú s juhokórejským prezidentom hovoriť o vzájomnej spolupráci a možnostiach jej zintenzívňovania, napríklad v oblastiach zelenej transformácie či inovácií. Témou bude aj boj proti pandémii COVID Juhokórejský prezident pricestoval do maďarského hlavného mesta v utorok, keď si uctil obete zrážky výletnej lode Viking Sigyn s vyhliadkovou loďou Hableány, na ktorej sa 29. mája 2019 plavila skupina kórejských turistov.

Na summite v Budapešti budú predstavitelia krajín rokovať aj s Južnou Kóreou – Foto: tasr

V stredu sa Mun Če-in stretol s prezidentom Maďarska Jánosom Áderom i premiérom Viktorom Orbánom. Najvyšší predstavitelia Kórejskej republiky a Maďarska deklarovali snahu pozdvihnúť vzájomné partnerstvo na strategické. Orbán v úvode stredajšieho Obchodného fóra V4-Južná Kórea oznámil, že spoluprácu svojej krajiny s Južnou Kóreou rozšíria popri hospodárskej oblasti aj na vedu, výskum a vzdelávanie.

Viac správ z domácej politiky:

  1. Zuzana Čaputová, János Áder a Andrzej Duda.

Univerzita Južnej Kórei v Budapešti

Začali sa rokovania o zriadení kampusu veľkej juhokórejskej univerzity v Budapešti,“ podčiarkol predseda maďarskej vlády, pričom maďarský kabinet pripravuje aj projekt vybudovania kampusu čínskej Univerzity Fu-tan v maďarskej metropole, ktorý má byť predložený parlamentu do 31. decembra 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger na cestách: V Budapešti sa stretnete s premiérmi V4. Na summit pricestuje aj delegácia Južnej Kórei

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php