Problémy s trávením má z času na čas každý z nás. Existuje veľa „zaručených“ receptov, ktoré vám pomôžu. Ale sú naozaj účinné? Znamená krvavá hnačka, že máte rakovinu? Keď mám hnačku, nesmiem jesť? Naozaj musí mať každý človek stolicu aspoň raz za deň? Ktoré z týchto tvrdení sú pravdivé a ktoré nie? Odpovede na tieto a mnoho iných otázok nájdete v novej knihe Zdravé črevo od Ladislava Kuželu, známeho gastroenterológa, ktorého po siedmich rokoch na čele Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, za podivných okolností odvolal minister zdravotníctva.
Hnačky a stolica je citlivá téma, ktorej sa ľudia vyhýbajú. Preto radšej idú na internet a hľadajú rady tam. Nie vždy je to ale správne. Existuje nejaká jednoznačná rada, ako rozoznať mýtus od pravdivého faktu? „Pre odborníka je to pomerne jednoduché. Nájde si na danú problematiku publikované adekvátne štúdie, odporučenia odborných spoločností založené na relevantných štúdiách… a má jasno,“ hovorí Ladislav Kužela. „Pre laika asi neostáva nič iné ako nájsť si lekára, ktorému verí, lebo je viac ako jasné, že „compliance“ pacienta (ochota dodržiavať liečebný režim) je veľmi dôležitá súčasť liečebného procesu.“ Pozrite si teda pár mýtov.
Mýtus:
Očkovanie pred chrípkou ma ochráni pred hnačkou vyvolanou vírusom.
Fakt:
Vírus chrípky môže spôsobiť horúčku, bolesti tela a malátnosť, avšak iba veľmi zriedkavo vyvoláva hnačku. Chrípka je vo všeobecnosti choroba dýchacích ciest. Vírusy spôsobujúce vírusovú gastroenteritídu prejavujúcu sa hnačkami sú odlišné od vírusu chrípky, a preto ani očkovanie proti chrípke nemôže byť úspešné u týchto pacientov.
Mýtus:
Krvavá hnačka znamená, že mám rakovinu.
Fakt:
Mnoho pacientov, ktorí prídu s krvou v stolici alebo krvavou hnačkou si myslia, že majú rakovinu. Pravdou je, že krvavá stolica, resp. krvácanie z čreva je alarmujúci príznak, ktorý by mal každého jedného prinútiť sa k tomu, aby čím skôr vyhľadal lekára. Na druhej strane ale, je potrebné si uvedomiť, že prítomnosť krvi v stolici môže byť spôsobená aj inými vyvolávateľmi ako rakovina. Napríklad výrazné zápalové zmeny na sliznici dokážu túto doslova „zlúpnuť“ a tak otvoriť cievne spojenia, ktoré môžu spôsobiť prítomnosť krvi v stolici. Inými slovami v žiadnom prípade netreba tento príznak podceňovať, ale na druhej strane ani sa veľmi vyplašiť. Najlepšie je ako už bolo povedené čím skôr navštíviť lekára.
Nová kniha Ladislava Kuželu a Zuzany Čižmárikovej, v ktorej vyvracajú mýty o trávení. – Foto: archív LK
Mýtus:
Hnačka prestane, ak prestanem jesť.
Fakt:
Pri hnačke stráca telo okrem tekutín aj soli a vitamíny. Je preto veľmi dôležité tieto telu dodávať ako prísun energie späť, pretože okrem iného telo potrebuje mať dostatok energie aj na boj s vyvolávateľom hnačky (vírus, baktéria). Ukázalo sa, že sa pacient rýchlejšie zotaví z hnačky ak neprestane jesť. Treba iba jesť častejšie, pomalšie a prejsť na potraviny ako ryža, mrkva alebo zemiaky. Vyvarovať sa treba cukru, nakoľko tento prejde telom a môže zo sebou stiahnuť ešte viac vody a soli. Vhodnejšie sú tekutiny s obsahom škrobu. Takisto netreba sa báť užiť voľnopredajné lieky na hnačku (antidiaroiká), nakoľko tieto na jednej strane nepredĺžia čas choroby, ale na druhej strane dokážu znížiť pohyby čreva (peristaltiku), predĺžiť dobu prechodu potravy črevami, ako aj znížiť naliehavú potrebu vyprázdňovania, následkom čoho sa zníži frekvencia vyprázdňovania (častosť stolíc).
Mýtus:
Ak sa stolica dlho zdržiava v čreve pri zápche, vedie to k autointoxikácií.
Fakt:
Tento mýtus sa zakladá na predpoklade, že pri „autointoxikácí“ sú jedovaté látky, ktoré sú údajne produkované nenatráveným jedlom, vstrebávané črevom. V rámci medicíny založenej na dôkazoch neexistuje však jediný podporný dôkaz, ktorý svedčí pre toto tvrdenie. Toxíny vstrebané z čreva nikdy neboli dokázané. Úľava, ktorá nastane u ľudí so zápchou po vyprázdnení, nemá nič dočinenia s „autointoxikáciou“. Ide skôr o mechanický efekt, kedy vyprázdnením čreva dôjde k úľave príznakov, ako o efekt systémový, ktorý predpokladá tento mýtus. Žiaľ napriek uvedenému veľa ľudí dodnes v rámci tejto teórie užíva pravidelne preháňadlá alebo klystýr, nebodaj „črevnú sprchu“ aby dosiahli „vyčistenie“ čreva, napriek tomu, že laxatíva pri dlhodobom užívaní môžu vyvolať závislosť, spôsobiť poškodenie črevného hladkého svalstva a takisto môžu vyvolať nerovnováhu elektrolytov s čím bývajú spojené aj brušné ťažkosti.
Mýtus:
Stolicu je treba mať každý deň.
Fakt:
Každý jedinec je rozdielny. Niekto ide na stolicu 3x za deň, iný 3x do týždňa, obe sú však v rámci normy (bližšie viď časť Zápcha). Čiže nie je potreba ak sa niekto cíti dobre a nemá ťažkosti, silou mocou každý deň vyvolávať stolicu a mať báť sa, ak táto nie je dennodenne.
Trápi vás žalúdok, pankreas alebo pažerák? Aj o týchto témach sa píše v knihe Zdravé črevo. Prečítať si to môžete tu.
Čaká vás kolonoskopia alebo endoskopia? Mýty a fakty o týchto vyšetreniach si prečítajte tu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hanbíte sa rozprávať o hnačke? Lekár prezradí, kedy už máte problém