eReport.sk
Upozornil na to známy advokát
Bývalý policajný prezident Štefan Hamran. Foto: tasr

Hamranov právny štát: „Naši chlapci“ možno pri vyšetrovaní porušili zákon, ale „verejný záujem si to vyžaduje!“


Národná kriminálna agentúra (NAKA) vyšetruje podozrenia v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo Vojenskom spravodajstve (VS). Týka sa to obdobia rokov 2015 až 2020. Podľa odhadov mala škoda presiahnuť 22 miliónov eur. Informoval o tom policajný prezident Štefan Hamran po utorkovom zasadnutí parlamentného brannobezpečnostného výboru, ktorý rokoval aj o zisteniach Národného bezpečnostného úradu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rozviazané ruky?
  2. Tiger prestal poslúchať
  3. Na kombosnímke zľava Roman Mikulec a Juraj Krúpa.
  4. Kajúcnik si vymýšľa?

„Vyšetrovatelia NAKA vedú trestné stíhanie vo veci pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie výnosu z trestnej činnosti vo vzťahu k Vojenskému spravodajstvu,“ načrtol Hamran.

Vyšetrovanie sa vedie aj na základe podnetov z Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorý nedokončil kontrolu pre marenie zo strany niektorých príslušníkov VS. NAKA podľa Hamrana „narazila“ aj na NBÚ.

„Právny štát“ po novom..

Ako vysvetlil, vyšetrovatelia zaistili utajované dokumenty, ktoré môžu viesť k objasneniu veci. Podľa NBÚ však nemajú právo odňať dané písomnosti. Toto stanovisko odmietol aj Úrad inšpekčnej služby.

Nuž, tam sa stal nedávno šéfom pán Juhás, ktorý ma okrem iného vyšetrovať nezákonný postup svojho brata z NAKA.. Asi toľko k nezaujatosti ÚIS.

Ja som NAKA, kto je viac

Nakladanie s utajovanými skutočnosťami zo strany vyšetrovateľov má byť podľa policajného prezidenta spochybňované samotným pôvodcom utajovanej skutočnosti, teda Vojenským spravodajstvom, a NBÚ.

Pán Hamran by Slovensku mohol objasniť i to, na základe akých zákonov, sa radoví vyšetrovatelia môžu oboznamovať s UTAJOVANÝMI dokumentami.

Je verejný záujem viac ako zákon?

Šéf polície podčiarkol, že cieľom NKÚ či NAKA bolo kontrolovať nakladanie s financiami, nie spravodajské postupy či technické zariadenia. „Verejný záujem si vyžaduje, aby orgány činné v trestnom konaní tieto veci preverili,“ zdôraznil.

Vyžaduje si verejný záujem aj to, aby sama NAKA porušovala zákony? Alebo pre ich „rozviazané ruky“ zákony neplatia? Tomuto sa po novom hovorí právny štát?

Ako podotkol, NBÚ nie je útvar oprávnený vykladať Trestný poriadok a nie je ani z aplikačnej praxe.

Nuž, možno by si pán Hamran mal naštudovať aj svoje kompetencie. Je mu totiž neprináleží komentovať akékoľvek vyšetrovanie. Keďže on je Policajným prezidentom. A nie orgánom činným v trestnom konaní.

Zdroj: tasr, Tr, pr.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hamranov právny štát: „Naši chlapci“ možno pri vyšetrovaní porušili zákon, ale „verejný záujem si to vyžaduje!“

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre