eReport.sk
Hamran zavádza a klame
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v NR SR. Zdroj: tasr

Generálny prokurátor SR reaguje na Hamrana: Chýba vám odbornosť, vaše klamstvá si vyprosím!

Hamran zavádza a klame. Aj to sa dá vyčítať z reakcie Generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. Ktorý inak býva vo svojich vyjadreniach menej ostrý, zdá sa, ale že aj jeho už začínajú klamstvá pána prezidenta „unavovať.“ Žilinka má na rozdiel od prezidenta za sebou roky skúseností a praxe. Pán Hamran doteraz nepochopil ani to, že on nie je Orgánom činným v trestnom konaní. A zjavne si ani nenaštudoval Zákon o štátnej službe, inak by vedel, že jeho „elita“ mala byť dávno postavená mimo službu. Tu totiž nejde len o voľby, ale aj o to, že „elita“ má čoskoro stanúť pred súdom. Za svoje nezákonné činy. Vráťme sa ale k reakcii GP SR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Klamal verejne Hamran? Advokát Ribár upozorňuje na okolnosti rýchleho prevelenia Štefana Hamrana do Popradu.
  2. Hranice bez hraníc..
  3. Prezident Slovenska na poslednom mediálnom tour
  4. Pani magisterka pochovala právny štát
  5. Demokratická cenzúra
  6. Demontáž právneho štátu

Vyjadrenie GP SR

Vám prinášame v celom znení.

„K NIEKTORÝM VYJADRENIAM PREZIDENTA PZ NA DNEŠNEJ TB, KTORÉ MUSÍM ODMIETNUŤ AKO NEODBORNÉ, ZAVÁDZAJÚCE A AŽ HRANIČIACE S DRZOSŤOU.

Prezident PZ okrem iného tiež uviedol:

…Tu nebol nikto obvinený, napriek tomu generálny prokurátor siahol po 363-ke, ktorú označil počas svojho výberového konania…

…Očistili spoločnosť od zločincov…preto sme poukazovali niekoľko krát na to, ako nebezpečné je, že proti uzneseniu generálneho prokurátora ak použije 363-ku nie je prípustný žiadny opravný prostriedok. Je to rozhodnutie jedného muža, ktorý keď je, keď sa mýli pri aplikácii, alebo je pod tlakom, alebo je vydieraný, alebo to chce spraviť z korupčných dôvodov, tak niet opravného prostriedku…,“ uviedol Žilinka to, na čo bude reagovať.

Naši chlapci

„Zdôrazňujem, že v trestnej veci „vyšetrovateľov NAKA“ som OSOBNE NEKONAL a NEVYDAL som žiadne rozhodnutie a to ani prezidentom PZ spomínané rozhodnutie podľa § 363 Trestného poriadku o zrušení uznesenia o začatí trestného stíhania,“ pokračoval Generálny prokurátor SR.

Hamran zavádza a klame

„Aj keď v konečnom dôsledku uznesenie podľa § 363 Trestného poriadku podpisuje generálny prokurátor alebo prokurátor poverený konaním v jeho mene. V žiadnom prípade sa nejedná o „rozhodnutie jedného muža“.

Také označenie je ZAVÁDZAJÚCE. A nezodpovedá postupu pri vybavovaní mimoriadnych opravných prostriedkov upravenému v príkaze Generálneho prokurátora SR.

Musím sa veľmi DÔRAZNE OHRADIŤ voči slovám prezidenta PZ, spôsobilým navodiť u občanov domnienku o mojom rozhodovaní ako generálneho prokurátora „pod tlakom, z dôvodu vydierania, či z korupčných dôvodov“.

Takúto NEHANEBNOSŤ si VYPROSUJEM. Zároveň úprimne prajem všetkým verejným činiteľom takú mieru slobody pri rozhodovaní, akou osobne disponujem.

Za každým rozhodnutím, ktoré som OSOBNE VYDAL, si plne stojím. A vždy obsahovalo také odôvodnenie, ktoré poskytovalo odpovede na všetky skutkové a právne významné otázky,“ dodal Žilinka.

Ústavný súd SR

„Ak prezident PZ kriticky poukazoval na „chýbajúci opravný prostriedok proti uzneseniu Generálneho prokurátora SR podľa § 363 Trestného poriadku“, DÁVAM mu DO POZORNOSTI bod 171. nálezu Ústavného súdu SR z 21. júna 2023, sp. zn. PL. ÚS 1/2022-270.

Citujem: „Ak by zákonodarca právnou úpravou mimoriadneho opravného prostriedku pripustil preskúmanie rozhodnutia z mimoriadneho opravného konania ďalším opravným prostriedkom, došlo by k iterácii či reťazeniu opravných prostriedkov.

Čím by nebolo možné ad absurdum nikdy dosiahnuť stabilitu a nezmeniteľnosť rozhodnutí. A tým by bola hrubo porušená právna istota, ktorej ochranu napokon svojim návrhom sledujú aj navrhovatelia.

Právna úprava trestného konania preto nepripúšťa preskúmanie rozhodnutia z mimoriadneho opravného konania.

A to nielen v § 363 ods. 3 Trestného poriadku, ale ani v § 392 ods. 2 Trestného poriadku. Ppodľa ktorého proti rozhodnutiu o dovolaní opravný prostriedok nie je prípustný.“

Už len poznámka k prezidentom PZ prezentovaným limitom rozhodovania podľa § 363 Trestného poriadku pred vznesením obvinenia, vymedzeným Ústavným súdom SR.

V odôvodnení nálezu vyslovený právny záver, je odlišný od zdôrazňujem dlhoročnej a konzistentnej rozhodovacej činnosti generálnych prokurátorov (od roku 2008).

Platí do budúcna a v rozhodovacej činnosti samozrejme bude táto interpretácia oprávnenia plne rešpektovaná.,“ uzavrel Generálny prokurátor SR.   

Zdroj: GP SR


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Generálny prokurátor SR reaguje na Hamrana: Chýba vám odbornosť, vaše klamstvá si vyprosím!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre