eReport.sk
FOTO TASR/AP

Gruzínske mimovládky a médiá napadnú zákon o zahraničnom vplyve aj v Štrasburgu


Približne 200 gruzínskych mimovládnych organizácií a médií vo štvrtok avizovalo, že sa obráti na ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu a napadne kontroverzný zákon o „zahraničnom vplyve.

„Všetky popredné gruzínske mimovládne organizácie a médiá podajú v najbližšej dobe na ústavnom súde spoločnú žalobu proti tomuto ruskému zákonu,“ povedala AFP Eka Gigauriová, výkonná riaditeľka gruzínskej pobočky Transparency International.

Využijeme všetky domáce aj medzinárodné mechanizmy na zastavenie platnosti tohto zákona, až dokým nebude definitívne zrušený,“ uviedli v spoločnom vyhlásení mimovládne organizácie a médiá. Zároveň avizovali, že sa obrátia aj na Európsky súd pre ľudské práva. Predmetný zákon totiž podľa nich porušuje Európsky dohovor o ľudských právach.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Iránsky ropný tanker Sabiti vo vodách Červeného mora.
  2. Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že nad Baltským morom cvičia jeho taktické stíhačky
  3. Akt zúfalstva?

Legislatíva, ktorú tento týždeň definitívne schválil gruzínsky parlament, je prirovnávaná k obdobnej, ktorá platí v Rusku a je používaná na umlčanie tamojšieho disentu. Kritizuje ju gruzínska opozícia aj Západ a v tejto krajine, ktorá ašpiruje na členstvo v EÚ, vyvoláva masové protesty. Brusel aj Washington označili zákon za nedemokratický a upozornili, že Tbilisi sa jeho prijatím odkláňa od svojho európskeho smerovania.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gruzínske mimovládky a médiá napadnú zákon o zahraničnom vplyve aj v Štrasburgu

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: