eReport.sk
Iránsky ropný tanker Sabiti vo vodách Červeného mora.
USA nakupujú z Ruska lacný plyn, doma ho skvapalnia a potom draho predávajú v Európe. A takto nás klamú. Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Škandál: Američania kupujú od Ruska lacný plyn, doma ho skvapalnia, a potom predávajú v Európe ako svoj!


Európska únia spolu s niektorými ďalšími krajinami uvalili na Rusko za jeho útok na Ukrajinu niekoľko sankčných balíčkov, ktoré ho mali ekonomicky položiť na lopatky. Stal sa však pravý opak, pretože ekonomické problémy majú práve tí, ktorí balíčky zaviedli. Niektoré štáty sa však spamätali a odmietajú nakupovať drahé komodity napríklad z USA, ktoré sa na tom celkom slušne nabaľujú. A to i zásluhou neuveriteľného „obchodného ťahu“.

Bulhari sa vzbúrili a chcú plyn z Ruska

„Rusko prelomilo plynovú blokádu Európy,“ informuje v statuse Róbert Merva, dlhoročný žurnalista, ale aj hovorca dnes už neexistujúceho Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku Slovenskej republiky, poradca ministra hospodárstva Juraja Miškova, zakladateľ Asociácie hovorcov Slovenska a súčasný riaditeľ vydavateľstva Torden. O tomto však podľa neho médiá u nás dôsledne neinformujú! „V Bruseli už ale vraj vypukla medzi politikmi panika. Dôvodom sú najnovšie udalosti v Bulharsku,“ upozorňuje Merva na krajinu, ktorá sa medzi prvými postavila voči nariadeniam EÚ.

Američania v súčasnosti nakupujú plyn z Ruska, ktorý potom skvapalnia a svojimi LNG tankermi tieto „molekuly slobody“ privezú do Európy, kde ich predajú za niekoľko násobne vyššiu cenu.

Róbert Merva, riaditeľ vydavateľstva Torden

Akonáhle ruská veľvyslankyňa v Bulharsku Eleonora Mitrofanová podľa Mervu oznámila, že nevidí žiadne problémy v obnovení plnohodnotného zásobovania Bulharska plynom z Ruska, dali sa udalosti rýchlo do pohybu. „Nový minister energetiky Bulharska Rossen Hristov, nechal „pre administratívne nezrovnalosti“ zastaviť výstavbu plynovodu do Grécka, ktorú Bulharsku za predchádzajúcej vlády Petkova vnútili USA,“ vysvetľuje Merva a dodáva, že Američania plánovali dodávať svoj skvapalnený plyn do Bulharska cez Grécko, aby sa vyhli potrebe plávať cez turecký Bospor.

Ruský plyn chcú aj Rakúsko a Nemecko

„Američania v súčasnosti nakupujú plyn z Ruska, ktorý potom skvapalnia a svojimi LNG tankermi tieto „molekuly slobody“ privezú do Európy, kde ich predajú za niekoľko násobne vyššiu cenu,“ šokuje riaditeľ vydavateľstva Torden, podľa ktorého však Bulharsko na túto hru nehodlá naskočiť a Hristov už zrušil aj kontrakty na dodávky plynu LNG, ktorý sa mal cez grécke prístavy dopravovať do Bulharska novobudovaným plynovodom. „Všetky tieto projekty a zmluvy v mene Bulharska uzavrel ešte prednedávnom proamerický bývalý premiér Kiril Petkov.

Mimochodom, priame dodávky lacného plynu z Ruska už majú dojednané okrem Bulharska aj Maďarsko, Rakúsko a Nemecko.

Róbert Merva, riaditeľ vydavateľstva Torden

Nová vláda ale pristúpila k zrušeniu týchto zmlúv a projektov. Minister Hristov ako dôvod uviedol „likvidačné ceny“, ktoré si Bulharsko nemôže dovoliť,“ informuje ďalej Merva. Hristov oznámil aj to, že dodávky ruského plynu do Bulharska sú nevyhnutné a obvinil predchádzajúcu vládu Petkova z úmyselného poškodzovania bulharskej ekonomiky. Zároveň sa obrátil na Rusko, ktoré požiadal o pomoc v boji proti energetickej chudobe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maroš Šefčovič
  2. Európe hrozí úplný blackout
  3. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  4. Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS

„Mimochodom, priame dodávky lacného plynu z Ruska už majú dojednané okrem Bulharska aj Maďarsko, Rakúsko a Nemecko,“ prízvukuje Róbert Merva a dodáva, že Bulharsko aktuálne čakajú nové voľby a všetci politici vedia, že ten, kto zoženie lacný plyn a elektrinu, tak ten vyhrá. „Brusel sa obáva, že po Bulharsku bude obdobný vývoj nasledovať aj v Taliansku, a potom pravdepodobne aj v celej ostatnej Európe,“ uvádza na samý záver svojho statusu riaditeľ vydavateľstva Torden.

Zdroj: Telegram / Róbert Merva

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál: Američania kupujú od Ruska lacný plyn, doma ho skvapalnia, a potom predávajú v Európe ako svoj!

Odoberať
Upozorniť na
28 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: