eReport.sk
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa prihovára počas tlačovej konferencie pred samitom NATO Foto: tasr

Grécko a Turecko v otvorenom spore. Stoltenberg vyzýva k diplomatickému riešeniu

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v utorok vyzval Grécko a Turecko, aby vyriešili diplomaticky svoj spor ohľadne ostrovov a vzdušného priestoru v Egejskom mori. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Podľa jeho slov si to vyžaduje „umiernenosť a zdržanie sa akýchkoľvek krokov či vyhlásení, ktoré by mohli viesť k eskalácii situácie“.

„Vyzývame Grécko a Turecko, aby vyriešili svoje spory v Egejskom mori v duchu dôvery a spojeneckej solidarity,“

uviedol Stoltenberg

Výzva generálneho tajomníka NATO prišla dva týždne po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že odmieta ďalej rokovať s predstaviteľmi Grécka. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v reakcii na toto vyhlásenie uviedol, že sa nebude púšťať do vymieňania si osobných urážok s Erdoganom. Podľa jeho slov Turecko ohrozuje jeho krajinu a „premárnilo možnosť“ na zlepšenie vzťahov.

Turecko v prebiehajúcom spore obviňuje Grécko z toho, že rozmiestnilo na ostrovoch v Egejskom mori vojakov, čo je v rozpore s mierovými zmluvami podpísanými po prvej a druhej svetovej vojne.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  2. Srbský prezident Aleksandar Vučič
  3. Ruské vojnové lode na otvorenom mori.
  4. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Atény na margo týchto obvinení uviedli, že vojaci sú na ostrovoch v Egejskom mori preto, lebo Turecko má na svojom pobreží rozmiestnených vojakov, bojové lietadlá a výsadkové lode. Grécko tiež tvrdí, že turecké bojové lietadlá viackrát preleteli nad gréckymi ostrovmi, čo predstavuje „otvorený akt agresie narúšajúci grécku suverenitu a územné práva“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Grécko a Turecko v otvorenom spore. Stoltenberg vyzýva k diplomatickému riešeniu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti