eReport.sk
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

Stoltenberg: Spor okolo Fínska a Švédska sa možno nepodarí vyriešiť do summitu

Spor okolo žiadostí Fínska a Švédska o vstup do NATO sa možno nepodarí vyriešiť do nadchádzajúceho summitu Severoatlantickej aliancie, ktorý sa uskutoční koncom júna v Madride. Počas návštevy Fínska to v nedeľu vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, informovala agentúra AFP.

Tradične neutrálne Fínsko a Švédsko v máji, v reakcii na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine, oficiálne požiadali o vstup do NATO. Začiatok prístupových rokovaní však zablokovalo Turecko, ktoré tieto dve severské krajiny obviňuje z toho, že poskytujú podporu a útočisko členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Tieto obavy sa podľa Stoltenberga týkajú najmä hrozby terorizmu a vývozu zbraní

Stoltenberg sa ešte začiatkom júna vyjadril, že by chcel celú záležitosť vyriešiť ešte do summitu NATO, ktorý sa uskutoční 28.-30. júna v Madride. V nedeľu však svoje tvrdenie korigoval s tým, že madridská schôdzka lídrov nebola nikdy chápaná ako konečný termín na urovnanie sporu.

„Rád by som, aby sa to vyriešilo čo najskôr,“ povedal Stoltenberg na nedeľňajšej spoločnej tlačovej konferencii s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom. Predstavitelia a členovia Aliancie podľa neho „tvrdo pracujú“, aby našli riešenie pre „legitímne“ obavy Turecka.

„V žiadnej členskej krajine NATO nedošlo k toľkým teroristickým útokom ako v Turecku,“

zdôraznil Stoltenberg

Fínsko aj Švédsko vyjadrili nad nečakanými námietkami tureckej vlády prekvapenie. Tvrdia, že Ankara ich úvahy o členstve v NATO podporovala a svoj postoj zmenila až po tom, ako o vstup oficiálne požiadali.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg: Spor okolo Fínska a Švédska sa možno nepodarí vyriešiť do summitu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti