eReport.sk
Pohľad na dron sovietskej výroby typu Tupolev M-141.
Pohľad na dron sovietskej výroby typu Tupolev M-141. Foto: Wikipedia - voľné dielo

FOTO „Tajomný“ dron šokoval: Preletel vzdušným priestorom štátov NATO, neodhalili ho ani Gripeny!


Máme sa obávať o bezpečnosť? Táto otázka je po poslednej udalosti viac ako legitímna! Prečo? Stal sa totiž mimoriadne nepríjemný incident, ktorý zjavne vážne spochybňuje pripravenosť protivzdušnej obrany krajín Severoatlantickej aliancie (NATO). Zdá sa, že bezpilotnému lietadlu zo sovietskej éry, ktorý Ukrajina vylepšila a využívala po anexii Krymu v roku 2014, sa podarilo naozaj preletieť cez vzdušný priestor viacerých krajín Aliancie. V noci na piatok sa na predmestí chorvátskeho hlavného mesta Záhreb zrútilo, pričom jeho dopad spôsobil silný výbuch. Je obrovským šťastím, že sa nikomu nič nestalo!

Ak sa tieto informácie potvrdia, je to bez zveličovania hotová katastrofa, najmä z pohľadu NATO, ktoré si svoj vzdušný priestor podľa všetkého nedokázalo ustrážiť pri drone sovietskej výroby, ktorý je podľa odborníkov takpovediac bradatým veteránom. Hrôza pomyslieť, čo by bolo, keby čisto teoreticky bol tento bezpilotný stroj nositeľom nejakých zbraní toho najťažšieho kalibru! Dron, ktorý mimochodom nie je vôbec malých rozmerov, si totiž takpovediac veselo letel vzdušný priestorom viacerých štátov Aliancie bez toho, aby ho zachytili údajne špičkové radary NATO a následne okamžite zneškodnili najmodernejšou vojenskou technikou.

Bezpilotné lietadlo sovietskej výroby typu Tu-141 je síce už muzeálny kus, Ukrajina ho však vraj vylepšila a dron použila aj v roku 2014 počas ruskej anexie Krymu. – Foto: wikipedia.org

A teraz k faktom, ktoré zverejnili agentúry. Tá prvá hovorila o tom, že v noci na piatok sa na predmestí chorvátskeho hlavného mesta Záhreb zrútil neznámy lietajúci objekt. Jeho dopad spôsobil silný výbuch, avšak pri incidente sa nikto nezranil, informovala v piatok miestna polícia, ktorú citovala agentúra AP.

Americký portál: Tu-141 je fascinujúci kus techniky

Podľa chorvátskej tlačovej agentúry HINA sa objekt zrútil vo štvrtok o 23.00 h miestneho času. Polícia v piatok našla na mieste dopadu kráter a dva padáky. Na fotografiách, ktoré publikovali miestne médiá, bolo vidieť kovové kusy trosiek a niečo, čo vyzeralo ako časť krídla.

FOTO Policajti a členovia armády skúmajú miesto dopadu dronu v chorvátskom Záhrebe

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Podľa portálu The War Zone mohlo ísť o ukrajinské prieskumné bezpilotné lietadlo sovietskej výroby typu Tu-141. Táto informácia sa však nedala v tom čase bezprostredne overiť. „(Dron) musel vážne zlyhať a preletieť z Ukrajiny do Chorvátska cez celé Maďarsko alebo časti susedných krajín. Ukrajinské hranice sú od Záhrebu vzdialené 350 míľ (563 kilometrov),“ uviedol americký portál, ktorý pripomenul, že Kyjev po ruskej invázii uviedol do prevádzky vysokorýchlostné drony zo sovietskej éry. Ukrajina je jediným známym súčasným prevádzkovateľom dronov typu Tu-141.

Tento incident môže vyvolať vážne otázky o pripravenosti protivzdušnej obrany krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), ak sa potvrdí, že ukrajinský stroj naozaj preletel cez vzdušný priestor viacerých krajín.

„Tu-141 je fascinujúci kus techniky zo sovietskej éry, ktorý Ukrajina vylepšila a využívala po (ruskej) anexii Krymu v roku 2014. Stroj je skôr riadenou strelou ako tradičným dronom. Raketa štartuje z prívesu (vozidla) a lieta po vopred určenej trase transsonickou rýchlosťou (okolo 1000 km/h) a zbiera rôzne formy údajov. Potom pristane pomocou padáka. Potom sa dá resetovať a znova použiť,“ vysvetlil portál The War Zone.

Podľa autora článku Tylera Rogowaya tento incident môže vyvolať vážne otázky o pripravenosti protivzdušnej obrany krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), ak sa potvrdí, že ukrajinský stroj naozaj preletel cez vzdušný priestor viacerých krajín.

V Maďarsku nasadili Gripeny, tie však nič neodhalili

Na situáciu reagovali aj maďarské ozbrojené sily. Zaznamenali v piatok tri podozrivé signály radarov monitorujúcich vzdušný priestor. V prvom prípade išlo o dron, v dvoch ďalších prípadoch však zalarmované bojové lietadlá maďarských vzdušných síl podozrivý objekt neodhalili, informuje spravodajca TASR s odvolaním sa na vyjadrenie ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa.

V prvom prípade narušenia zo skorého rána sa neskôr zistilo, že išlo o dron letiaci z Ukrajiny, ktorý sa následne zrútil v Záhrebe. Okolo poludnia a popoludní na základe ďalších varovných signálov radarov už vzlietli bojové lietadlá JAS 39 Gripen, žiadny lietajúci objekt však neodhalili.

Šéf diplomacie podľa agentúry MTI pripomenul, že o podozrení z narušenia vzdušného priestoru informovala maďarská strana Rumunsko, Chorvátsko i Slovinsko, pretože podľa Szijjártóa je dôležité rýchle a účinné poskytovanie informácií.

„V susednej krajine je vojna, preto je v každom prípade mimoriadne dôležité premyslené a pokojné reagovanie zo strany armády aj vzdušných síl,“ zdôraznil Szijjártó.

Croatia Control: Dron nemal transpondér

Prípad bezpilotného lietadla, ktoré sa zrútilo na území Chorvátska, preverujú aj maďarské orgány, oznámil Szijjártó. Dodal, že o prípade hovoril telefonicky so svojím chorvátskym rezortným partnerom Gordanom Grličom-Radmanom.

„Dron, ktorý sa v noci na piatok zrútil na predmestí Záhrebu, bol ruskej výroby. Incident nebol namierený voči Chorvátsku a úrady začali vyšetrovanie. Bezpilotné lietadlo bolo vyrobené pre potreby armády v Rusku. Nie je však zatiaľ známe, či patrilo ruskej alebo ukrajinskej armáde,“ uviedli agentúry.

Dnes krátko po polnoci vyšla správa chorvátskej agentúry HINA, podľa ktorej tamojší štátny poskytovateľ leteckých navigačných služieb, Croatia Control, v piatok oznámil, že dron, ktorý minulú noc vnikol do chorvátskeho vzdušného priestoru a havaroval pri Záhrebe, nemal transpondér.

Podľa bývalého šéfa záhrebskej civilnej ochrany Pavleho Kaliniča, podľa ktorého by mohlo ísť o diaľkový prieskumný dron sovietskeho typu Tupolev M-141 s doletom 1 000 kilometrov.

Všetky lietadlá, ktoré vstupujú do chorvátskeho vzdušného priestoru, musia byť vybavené transpondérom, čo Chorvátsku pomáha tento priestor lepšie monitorovať. Croatia Control tiež dodal, že lietadlá bez transpondéru nie sú pre riadenie letovej prevádzky viditeľné. Následná kontrola údajov z primárneho radaru umiestneného v Plese odhalila, že radar zapípal a zachytil letovú dráhu dronu zodpovedajúcu času a miestu, kde sa zrútil.

Milanovič: Objekt nad Maďarskom letel 40 minút

Chorvátsky prezident Zoran Milanovič incident označil za vážny s tým, že nebol namierený proti Chorvátsku. „Lietajúci objekt letel nad Maďarskom viac ako 40 minút a v chorvátskom vzdušnom priestore strávil menej ako sedem minút,“ povedal prezident. Úrady podľa jeho slov záležitosť vyšetrujú.

Zatiaľ nie je jasné, prečo sa bezpilotný stroj zrútil

Chorvátsky úrad pre národnú bezpečnosť vo vyhlásení uviedol, že „bezpilotné vojenské lietadlo“ do vzdušného priestoru tejto krajiny prišlo zo susedného Maďarska, píše agentúra AFP. Chorvátske úrady v tejto chvíli podľa premiéra Andreja Plenkovića s určitosťou nevedia, prečo sa tento bezpilotný stroj zrútil.

Incident si nevyžiadal žiadne obete ani zranenia najmä z toho dôvodu, dron padol do oblasti, kde sa nenachádzajú žiadne domy a ani obytné budovy, spresnil premiér. Chorvátsko sa podľa jeho slov spojilo s ukrajinskými úradmi.

Portál index.hr podľa webu RTVS citoval bývalého šéfa záhrebskej civilnej ochrany Pavleho Kaliniča, podľa ktorého by mohlo ísť o diaľkový prieskumný dron sovietskeho typu Tupolev M-141 s doletom 1 000 kilometrov.

Je vzdušný priestor SR monitorovaný kvalitne?     

Čo dodať záverom? Azda len pripomenieme, že vyhlásení o pripravenosti NATO počuť z úst politikov naozaj dosť. Pravidelne ubezpečujú našu verejnosť, že bezpečnosť Slovenska je práve vďaka Aliancii garantovaná. „Slovensko je ako súčasť Severoatlantickej aliancie (NATO) dobre chránené a plnohodnotne sa v týchto dňoch podieľa na všetkých rozhodnutiach, ktoré NATO prijíma v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine,“ uviedol napríklad šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) 4. marca po skončení sa mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO v bruselskom sídle organizácie.

Premiér Eduard Heger 24. 2. , teda v deň, keď ruské sily vtrhli na Ukrajinu povedal, že si je potrebné uvedomiť silu spojenectva. Podotkol, že sme súčasťou Severoatlantickej aliancie. Tá podľa jeho slov pôsobí ako celok. „Nejde o to, akú silu má Slovensko, ale Severoatlantická aliancia,“ povedal predseda vlády s tým, že NATO má nesmiernu silu a Slovenská republika je v bezpečí, pretože je súčasťou spojeneckých štátov.

V rovnaký deň, teda 24. 2., minister obrany Jaroslav Naď uviedol, že členstvo v NATO dalo Slovensku jasné záruky. Pripomenul jeden článok Washingtonskej zmluvy, ktorý vraví: „Jeden za všetkých, všetci za jedného“. Naď ešte podčiarkol, že Slovensko má najvyššie záruky. „Naozaj je to o tom, že ak budeme mať pocit, že potrebujeme pomoc od našich spojencov, tak tí spojenci prídu. A je to doslova na tom, aby sme si povedali, čo chceme a tak je to správne,“ vysvetlil šéf rezortu obrany.

Možno je však v súvislosti s incidentom sovietskeho dronu legitímna otázka, či napríklad vzdušný priestor Slovenskej republiky, ako členskej krajiny NATO, je zabezpečený naozaj dostatočne.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.
  2. Slovenský snoubordista Radoslav Židek na archívnej snímke z októbra 2006.
  3. Zľava Lloyd Austin a Jaroslav Naď.
  4. Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün
  5. Ukrajinskí vojaci pri vraku zostreleného lietadla v Kyjeve počas druhého dňa ruskej invázie na Ukrajine v piatok 25. februára 2022.
  6. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
  7. Naď hlási
  8. Na ilustračnej snímke malé lietadlo typu Beechcraft C-45.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO „Tajomný“ dron šokoval: Preletel vzdušným priestorom štátov NATO, neodhalili ho ani Gripeny!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre