tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). Foto: tasr

VIDEO Nová dohoda je realitou. Naď po jej podpise: Je to veľký moment, silné priateľstvo až bratstvo!

AKTUALIZOVANÉ – Ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky prevezmú po uzemnení stíhacích lietadiel MiG-29 Česká republika a Poľsko. Dohodu o tzv. air policingu podpísali minister obrany SR Jaroslav Naď, česká šéfka rezortu Jana Černochová a poľský minister Mariusz Blaszczak v sobotu v priestoroch Leteckej základne Malacky-Kuchyňa. Podpísaná bola aj aj deklarácia medzi slovenským a českým rezortom obrany pri obstaraní pásových obrnených vozidiel.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pohľad na dron sovietskej výroby typu Tupolev M-141.
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  3. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) počas svojho vystúpenia v Madride, kde sa uskutočnil summit NATO.
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Je to veľký moment, keď sme preukázali, aké silné je nielen naše spojenectvo v rámci Severoatlantickej aliancie a Európskej únie, ale preukázali sme tiež, aké silné priateľstvo, až bratstvo, je medzi našimi krajinami, keďže takú dôležitú vec ako ochranu nášho vzdušného priestoru budú zabezpečovať vaše dve krajiny, vaše vzdušné sily, vaši piloti,“ uviedol Naď a poďakoval sa partnerom z Poľska a Českej republiky.

FOTO Ministri obrany SR, ČR a Poľska počas podpisu dohody v Kuchyni

GALÉRIA – Foto: tasr

„Ďakujem vám veľmi úprimne v mene mojom, ako ministra obrany SR, ale aj v mene vlády SR a najmä v mene občanov SR,“ adresoval slová vďaky svojim partnerom z ČR a Poľska slovenský minister, s tým, že sa teší sa aj z ďalších projektov s partnermi.

Chceme pokoj, mier. Chceme odstrašiť agresora a sme solidárni s partnermi.

Poľský minister Blaszczak.

Černochová s Naďom avizovala aj podpis ďalšej dohody o spolupráci. „Sú to hmatateľné dôkazy toho, že politici nielen ústne hovoria, že budú spolupracovať, ale že sa niečo reálne v rámci spolupráce odohráva,“ doplnila. Poukázala na to, že všetky tri signatárske krajiny spája aj snaha osamostatniť sa od techniky ruskej výroby, hoci Poľsko je v tejto oblasti ďalej. Výhody v spolupráci vidí nielen v posile východného krídla NATO, ale aj v tom, že českí piloti budú pravidelne lietať a ich stroje budú v prevádzke. Poukázala aj na aktuálnu situáciu na Ukrajine. „Všetci máme skúsenosť, keď sme boli v područí nacizmu a následne prišiel komunizmus. Veľmi si vážime, čo pre nás znamená sloboda, ktorú sme získali po roku 1989, a chceme, aby k tejto slobode mohli smerovať aj iné krajiny,“ doplnila.

VIDEO SR uzavrela dohodu o ochrane vzdušného priestoru s Českom a Poľskom

Poľský minister Blaszczak rovnako považuje podpis dohody za vážny dôkaz o úzkej spolupráci. Poukázal na to, že rovnako vnímame bezpečnostné hrozby v našej časti Európy. Skonštatoval, že po príchode slovenských F-16 sa ešte viac posilní náš vzdušný priestor, čo je podstatné aj pre bezpečnosť spoločenstva a východného krídla NATO. „Chceme pokoj, mier. Chceme odstrašiť agresora a sme solidárni s partnermi,“ uviedol Blaszczak s tým, že vďaka bezpečnosti sa môžeme ďalej rozvíjať.

Stíhačky MiG-29 uzemnia. Naď opakovane poukazoval na problémy, ktoré má SR s ich prevádzkou z technického, medzinárodno-politického i bezpečnostného hľadiska, ale aj z hľadiska dostupnosti pilotov. Nevylúčil ich poskytnutie Ukrajine, rokuje sa o finančnej alebo materiálnej náhrade.

Na otázku, či ide o novú vyšehradskú spoluprácu, reagoval Naď tým, že na Slovensku bude čoskoro stretnutie ministrov všetkých krajín V4. Poznamenal, že v niektorých oblastiach máme väčší súzvuk priorít s Poľskom a Českou republikou, no nič to nemení na záujme riadneho fungovania V4 a ďalšej úzkej spolupráce všetkých štyroch krajín. Čo sa týka budúcnosti našich stíhačiek Mig-29 po ich uzemnení, Naď chce informovať až po finálnej dohode.

Česko a Poľsko majú chrániť slovenské nebo do dodania nových stíhacích lietadiel F-16. Prvé kusy by mali prísť v roku 2024. Stíhačky MiG-29 uzemnia. Naď opakovane poukazoval na problémy, ktoré má SR s ich prevádzkou z technického, medzinárodno-politického i bezpečnostného hľadiska, ale aj z hľadiska dostupnosti pilotov. Nevylúčil ich poskytnutie Ukrajine, rokuje sa o finančnej alebo materiálnej náhrade.

Naď podpísal aj ďalšiu spoluprácu s Českou republikou

Minister obrany SR Jaroslav Naď a česká ministerka obrany Jana Černochová podpísali v sobotu v priestoroch Leteckej základne Malacky-Kuchyňa aj deklaráciu medzi slovenským a českým rezortom obrany pri obstaraní pásových obrnených vozidiel. Uzavreli tiež zmluvu o spolupráci českej spoločnosti Aero Vodochody a Leteckých opravovní Trenčín pri spoločných projektoch.

Naď zdôraznil, že ide o unikátnu dohodu. Pôjde o spoločný postup pri obstarávaní pásových bojových obrnených vozidiel CV90. „Čelíme rovnakým hrozbám, sme spojencami v NATO a EÚ. Našli sme zaujímavé riešenie, ktoré je zaujímavé pre našich vojakov,“ vyhlásil slovenský minister s tým, že vojaci budú mať rovnakú techniku, na ktorej budú môcť cvičiť a byť spoločne nasadzovaní. Za významné považuje, že môžeme spoločnou akvizíciou znížiť celkovú cenu. Projekt by sa mal podľa jeho slov vyšplhať na hodnotu približne 1,8 miliardy eur.

Môžeme sa spojiť i v tom, aby sme naše firmy zapojili do opravárenstva a výroby náhradných dielov i do implementácie náhradných dielov.

Česká ministerka obrany Černochová.

Černochová zdôraznila, že jej predchodcovia sa snažili vypísať výberové konanie, aby splnili cieľ mať do roku 2026 vybudovanú ťažkú brigádu. „Keďže sa to nedarilo, museli sme výberové konanie ukončiť a začať s čistým stolom. Obrátila som sa v tej chvíli na ministra Naďa a požiadala som ho o možnosť spolupráce našich krajín, pretože som vedela, že vláda SR má za sebou výber,“ priblížila.

Spoločný postup je podľa ministrov najlepší nielen z hľadiska nižších cien, ale aj v tom, že v jednom regióne bude viac techniky. „Môžeme sa spojiť i v tom, aby sme naše firmy zapojili do opravárenstva a výroby náhradných dielov i do implementácie náhradných dielov,“ povedala česká ministerka s tým, že toto je súčasťou deklarácie. Dôležitý je podľa nej aj časový parameter, keďže sme v blízkosti vojenského konfliktu

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Nová dohoda je realitou. Naď po jej podpise: Je to veľký moment, silné priateľstvo až bratstvo!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku