eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

FOTO Matovičove výčitky seniorom? Podsúva im myšlienku, aby posunuli eurá za očkovanie iným!

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) pri vyplácaní peňazí seniorom za očkovanie rozosiela aj akýsi sprievodný list, v ktorom týmto starším ľuďom ďakuje, že sa dali zaočkovať a idú tak príkladom iným. Zaujímavý je však najmä záver textu adresovaný starkým, ktorí sa dali zaočkovať proti covidu-19. Naša čitateľka z Košíc nám ho odfotila a poslala. Aj ona má pocit, niektorých seniorov ministerstvo vedené Matovičom vraj nepatrične nabáda, aby finančné prostriedky posunuli iným ľuďom.

„Na jednej strane pošlú peniaze ako odmenu za očkovanie, na strane druhej akoby spochybňovali, či si ich vôbec zaslúžime,“ komentovala dôchodkyňa kópiu časti listu, ktorú jej práve poslali Matovičovi úradníci z ministerstva.

„Prijmite preto ako prejav vďaky a úcty finančnú výpomoc vo výške 300 EUR, ktorú si môžete vyzdvihnúť na ktorejkoľvek pošte. Veríme, že vám pomôže ľahšie prekonať toto náročné obdobie,“ píše sa v liste.

Majú mať seniori výčitky, keď si peniaze nechajú?

Jeho posledná veta je však presne tou, ktorá mnohých šokovala. Snaží sa Matovič niečo seniorom naznačiť, vyvolať v nich výčitky, alebo pochybnosti, či si tieto peniaze zaslúžia? „Samozrejme, je len na Vašom slobodnom rozhodnutí, či túto výpomoc posuniete do rúk, ktoré to potrebujú viac,“ stojí v dopise, pod ktorým je podpísané Ministerstvo financií SR.

K odmene za očkovanie posiela Matovičove ministerstvo aj takýto text. – Foto: čitateľka z Košíc

Šek na 300-eurovú odmenu za očkovanie si už na pošte vyzdvihlo viac ako 422.000 seniorov. Vyplýva to z aktuálnych údajov Ministerstva financií (MF) SR, ktoré vyhodnotilo doterajší priebeh vyplácania „očkovacích poukazov“ pre seniorov nad 60 rokov. Celkovo tak bolo ku koncu januára vyplatených už takmer 127 miliónov eur.

Trojdávkových seniorov prosí rezort o trpezlivosť

Ako ďalej informoval tlačový odbor MF SR, v pondelok (31. 1.) bol posledný deň na to, aby sa seniori dali zaočkovať a splnili tak základnú podmienku na získanie finančnej pomoci. Iná situácia je len v prípade seniorov, ktorí sa do 15. januára zaočkovali jednodávkovou vakcínou Janssen. Tí majú čas na preočkovanie akoukoľvek vakcínou, podávanou na území Slovenskej republiky do 15. marca 2022.

Igor Matovič

Minister financií Igor Matovič. – Foto: tasr

MF SR avizovalo, že v najbližších týždňoch bude Slovenská pošta posielať ešte zvyšné 300-eurové poukážky pre seniorov za očkovanie tromi dávkami. Trojdávkových seniorov, ktorí doteraz poštovú poukážku nedostali, preto rezort financií prosí o trpezlivosť. Spracovanie údajov a následná distribúcia šekov totiž istý čas trvá. Ministerstvo financií verejnosť uisťuje, že každý občan, ktorému vznikol nárok na finančnú pomoc, svoju poukážku dostane.

Čoskoro začnú posielať aj 200-eurové šeky

Osoby, ktoré sa očkovali bez registrácie alebo u obvodného lekára, sa podľa MF rovnako nemusia obávať, že by o finančnú pomoc prišli. Práve údaje týchto občanov momentálne Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a MF SR spracúvajú a o niekoľkých dní budú zaslané Slovenskej pošte na vyplatenie.

Ministerstvo financií očakáva, že približne v druhej polovici februára začne Slovenská pošta posielať aj poukážky na 200 eur pre seniorov, ktorí splnili podmienku a dali sa zaočkovať prvou alebo druhou dávkou vakcíny. Všetky dáta a informácie o zaočkovaných osobách sú zo strany NCZI, ministerstva financií a Slovenskej pošty spracúvané postupne. Preto MF opätovne prosí seniorov, aby boli pri čakaní na poukaz trpezliví.

Sľúbili, že riešiť budú aj reklamácie

Ministerstvo financií v spolupráci s NCZI a Slovenskou poštou budú taktiež riešiť jednotlivé reklamácie, napríklad v prípade zle uvedenej adresy, nesprávneho mena, neposlaného poukazu, alebo ak bol adresát nezastihnuteľný. Aktuálne eviduje rezort financií niekoľko prípadov, keď mal senior na poukaze uvedený chybný dátum narodenia. V tomto prípade upozorňuje na to, že ak má senior všetky ostatné osobné údaje na poukážke správne, finančná pomoc mu musí byť na pobočke Slovenskej pošty vyplatená.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: eReport/tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Matovičove výčitky seniorom? Podsúva im myšlienku, aby posunuli eurá za očkovanie iným!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti