eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/diziga

AstraZeneca celosvetovo sťahuje svoju covidovú vakcínu, v EÚ už nie je povolená

V Británii bola proti spoločnosti AstraZeneca podaná hromadná žaloba. A to z dôvodu, že vakcína vyvinutá spoločne s Oxfordskou univerzitou spôsobila podľa žaloby vážne poškodenie zdravia a dokonca smrť.

Vakcína proti ochoreniu COVID-19 Vaxzevria od švédsko-britskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca už nemá povolenie v EÚ. Odobratie registrácie, o ktorom bolo rozhodnuté v marci, nadobudlo platnosť minulý utorok, vyplýva z dokumentu Európskej komisie. Spoločnosť svoju očkovaciu látku sťahuje celosvetovo.

Najprv priznanie, teraz stiahnutie

AstraZeneca o tento krok požiadala sama údajne „z komerčných dôvodov“, potvrdila spoločnosť v reakcii na žiadosť nemeckej tlačovej agentúry DPA. Dôvodom je údajne nedostatok dopytu.

Zrušenie registrácie prichádza v čase, keď AstraZeneca na súde s ľuďmi, ktorí utrpeli vážne zdravotné následky, vrátane smrti, údajne po očkovaní touto vakcínou, prvýkrát priznala, že vakcína môže mať výnimočne vedľajšie účinky.

Práve z tohto dôvodu bola v Británii proti biofarmaceutickému gigantu podaná hromadná žaloba. Ako uvádza denník Telegraph, v rámci hromadnej žaloby bolo podaných 51 žiadostí o odškodnenie v celkovej výške približne 125 miliónov dolárov.

Spoločnosť v dokumente predloženom britskému súdu následne priznala, že jej vakcína môže spôsobiť krvné zrazeniny a zníženie počtu krvných doštičiek. Ide o závažný stav známy ako syndróm trombózy s trombocytopéniou (TSS). Spoločnosť pôvodne príčinnú súvislosť popierala. Písal o tom aj eReport.

Mohlo by vás zaujímať

Spoločnosť AstraZeneca však toto priznanie neuviedla ako dôvod, ktorý prispel k jej rozhodnutiu. Namiesto toho tvrdí, že v súčasnosti existuje „nadbytok aktualizovaných vakcín“ od iných spoločností, ktoré sú zamerané na nové varianty vírusu spôsobujúceho ochorenie covid-19 .

Zdroj: Novinky.cz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

AstraZeneca celosvetovo sťahuje svoju covidovú vakcínu, v EÚ už nie je povolená

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne