eReport.sk
Robert Fico, foto:fb/robertfico

VIDEO Fico: Smer chce po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

Fico: Predstavitelia strany SMER – Slovenská sociálna demokracia plánujú po parlamentných voľbách podať na prezidentku Zuzanu Čaputovú návrh na obžalobu za porušovanie Ústavy SR.

Ako dodal Robert Fico, strana ju kritizuje za stretnutie s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom z augusta 2021, na ktorom chcela podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica ovplyvňovať prípad stíhania bývalého šéfa polície Petra K. Žilinka o stretnutí hovoril na nedávnej tlačovej konferencii. Fico zámer oznámil na sobotnej tlačovej konferencii. Ide podľa neho o dôkaz zasahovania politikov do práce orgánov činných v trestnom konaní.

Robert Fico a jeho kolegovia na sobotňajšej tlačovej konferencii.

Zdroj: fb/smersd

Fico to oznámil v sobotu

„Za ostatné tri roky sme svedkami neustáleho zasahovania politikov do práce orgánov činných v trestnom konaní. Na Slovensku bola jasná politická objednávka na likvidáciu opozície. Čo sa prejavilo do celého radu neodôvodneného radu trestných oznámení. Avšak výsledkom tejto špinavej práce boli aj mŕtvi ľudia,“ povedal Robert Fico.

„Boli sme šokovaní vyjadrením najvyššieho predstaviteľa Progresívneho Slovenska pána Šimečku. Ktorý povedal v TV JOJ, že polícia a prokuratúra v prípade, že PS bude súčasťou novej vlády, bude pokračovať v práci tým istým štýlom ako doteraz. Mal na mysli prácu vyšetrovateľov a policajtov, o ktorej povedal, že to bude práca, do ktorej nebude zasahovať. My sme ale svedkami toho najbrutálnejšieho zasahovania do práce OČTR,“ hovorí Fico. Jeho celú výpoveď nájdete v priloženom videu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rokovať sa o ňom bude v pondelok
  2. HLAS je pripravený.

Fico pripomenul prípad Petra K.

Fico pripomenul prípad Petra K., ktorého v auguste 2021 obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Prezidentka mala pár dní po vznesení obvinenia pozvať na stretnutie generálneho prokurátora s jeho námestníkom. Bývalý policajný šéf bol obvinený v súvislosti s tým, že dal pokyn na prerušenie zásahu Úradu inšpekčnej služby počas akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pri zadržiavaní svedkov-kajúcnikov.

Predseda Smeru-SD v sobotu prehral úryvok z tlačovej konferencie, kde Žilinka vysvetľoval okolnosti stretnutia. Pár dní po vznesení obvinenia v roku 2021 mala Čaputová povedať, že ak svoj postup prokuratúra pred súdom neobháji, treba rátať s tým, že to na ňu vrhne veľmi zlé svetlo. Už vtedy to generálny prokurátor označil za nevhodné vyjadrenie. Na stretnutí mala prezidentka so Žilinkom rozoberať skutkovú podstatu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa aj v kontexte stíhaného skutku. „Povedal som jej, že sa s ňou nemôžem baviť o skutkových okolnostiach, pretože je to živá vec,“ skonštatoval šéf prokurátorov. Toto bol podľa neho účel stretnutia. Prezidentka mu tiež mala povedať, že sa o téme rozprávala aj so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom. Žilinka jej podľa svojich slov odkázal, že do živej trestnej veci nebude zasahovať.

Fico: Chceli sa stretnúť advokáti aj obhajcovia

Fico zároveň pripomenul, že v danom čase sa chceli s prezidentkou stretnúť aj advokáti a obhajcovia a dať jej informácie o manipuláciách trestných konaní. Odkázať im mala, že sa nemôže stretávať s advokátmi a rozprávať sa o živých veciach.

Šéf Smeru-SD zdôraznil, že prezidentka môže robiť len to, čo jej dovoľuje zákon. Predstavitelia strany pripomenuli, že generálny prokurátor je zodpovedný Národnej rade SR, nie prezidentovi SR a hlava štátu nemá kompetencie vstupovať do živých vecí.

Zdroj: fb/smersd, tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico: Smer chce po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne