Česko s výhodnejšou dohodou? Podľa predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica si dokázala Česká republika pri podpise obrannej dohody s USA vyrokovať oveľa lepšie podmienky ako naša krajina. Vyšetrovať bude môcť menej závažné trestné činy vojakov, nemá v zmluve časť o prevoze zbraní a podľa Fica obsahuje veľké množstvo záruk, že nepríde o svoju suverenitu do takej veľkej miery, ako Slovensko. Česká ministerka obrany išla zmluvu, podobne ako slovenský exminister Jaroslav Naď (vtedy OĽANO, dnes Demokrati), podpísať priamo do USA.
„Zmluva o obrannej spolupráci medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických umožňuje ozbrojeným silám Spojených štátov robiť si na území Slovenskej republiky, čo len chcú. Súčasťou tejto dohody sú aj konkretizované priestory, v tomto prípade je to vojenské letisko Kuchyňa a potom je to letisko Sliač, kde sa majú sústreďovať aktivity Spojených štátov a my sme túto dohodu označovali za dohodu, ktorá je mimoriadne nevyvážená v neprospech Slovenskej republiky,“ povedal Fico. Poslanci za Smer túto zmluvu nepodporil, navyše podľa Fica priamo v prítomnosti veľvyslanca USA na rovinu povedali, že v prípade účasti strany vo vláde má Smer záujem okamžite otvoriť rokovania o tejto zmluve kvôli jej nevyváženosti.
Dve obranné zmluvy, dva rôzne výstupy
Fico uviedol základné rozdiely zmlúv. V tej našej bola výrazná kritika vlády, že sa dobrovoľne vzdala v prospech USA právomocí vykonávať trestné súdnictvo. Teda zmluva pri niektorých skutkoch vylučuje, že ak príslušník armády USA spácha na území SR trestný čin, že to budú stíhať a vyšetrovať slovenské orgány.
Česko s výhodnejšou dohodou?
„V praxi to znamená, že môže príslušník ozbrojených síl Spojených štátov amerických podľa dohody spáchať akýkoľvek trestný čin a tento trestný čin podľa dohody nebude môcť riešiť Slovenská republika ako suverénny štát. Je tam však ustanovenie, ktoré hovorí, že ak ide o prípady, ktoré majú pre Slovensko osobitný význam, tak Slovenská republika môže povedať Spojeným štátom americkým, teraz si berieme naspäť tú našu právomoc rozhodovať o týchto trestných činoch a my chceme o tomto trestnom čine rozhodovať. Tento istý koncept má v zmluve aj Česká republika.
U nás si Američania môžu dovoliť viac ako v Česku
Slovensko by amerického vojaka mohlo riešiť až v momente, kedy by sadzba za jeho trestný čin mohla predstavovať odňatie slobody na viac ako tri roky. To však ešte podlieha predpokladu, že by si Američania splnili svoju povinnosť takýto „prešľap“ svojho vojaka oznámiť. V Česku si ale vyrokovali, že armáda USA bude musieť oznámiť všetko so sadzbou nad jeden rok. Americkí vojaci si tak v Česku budú môcť dovoliť omnoho menej.
Mohlo by vás zaujímať:
„Dohoda, ktorú podpísala vláda Slovenskej republiky a ktorú podpísala aj pani Čaputová hovorí, že Spojené štáty, ozbrojené sily majú povinnosť oznámiť Slovenskej republike trestné činy, ktoré spáchajú príslušníci ozbrojených síl Spojených štátov amerických, s výnimkou všetkých trestných činov, za ktoré je možné uložiť pokutu alebo trest odňatia slobody do troch rokov. Pýtame sa, prečo Česká republika dala do svojej dohody, že ozbrojené sily Spojených štátov amerických musia oznámiť všetky trestné činy, s výnimkou trestných činov, kde je trestná sadzba iba do jedného roka,“ konštatuje Fico.
Česi môžu zahájiť vyšetrovanie skôr ako my
Ďalej česká zmluva, z ktorej Fico citoval na tlačovej besede hovorí, že české orgány môžu popritom okamžite zahájiť vyšetrovanie údajných trestných činov, aby zabezpečili náležite zhromažďovanie dôkazov pre prípad, že by sa české orgány rozhodli zobrať si naspäť tú jurisdikciu, teda ak sa jedná o trestný čin, kde môžu české orgány žiadať vyšetrovanie. Už od začiatku môžu vyšetrovať všetko. Na Slovensku nie, tu sa počas obdobia, kým sa vybavia formality, kým americkej strane oznámime, že to chceme vyšetrovať, nemôže z našej strany nič diať a dôkazy sa tým pádom môžu medzi časom stratiť.
Navyše pokiaľ ide o dohody, hovorí sa tu, že pri trestných činoch amerických vojakov sa zisťuje, či boli spáchané v súvislosti s výkonom služobnej povinnosti. Slovenská dohoda hovorí, že či to bolo spáchané v súvislosti s výkonom, to povie nadriadený vojaka, pričom česká zmluva hovorí, že pokiaľ sa české orgány domnievajú, že okolnosti prípadu vyžadujú preskúmanie takéhoto osvedčenia nadriadeného veliteľa daného vojaka, české orgány môžu okamžite zahájiť konzultácie s orgánmi USA a majú priamo žiadať, aby osvedčenie bolo potvrdené najbližším vyšším vojenským stupňom USA.
Americkým vojakom sa u nás vraj prepečie usmrtenie z nedbanlivosti, alebo šírenie nákazlivej choroby
Poslanec za Smer-SD Boris Susko vymenoval skutky, ktoré americkí vojaci nemusia ohlasovať pri ich spáchaní. Medzi takéto skutky patrí napríklad trestný čin usmrtenia z nedbanlivosti, napríklad pri dopravných nehodách. Ublíženie na zdraví a to z nedbanlivosti alebo úmyselne, šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, ohrozovanie pohlavnými chorobami. Nedovolená výroba omamných a psychotropných látok. Neoprávnené zaobchádzanie s látkami s anabolickým alebo iným hromadným účinkom. Neposkytnutie pomoci, krádež, sprenevera, neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla, trestný čin podvodu či neoprávnené obohacovanie. Dodal, že toto je nevídané a v porovnaní s Českou republikou sme na tom ďaleko horšie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Fico porovnáva obranné zmluvy: Česko vyrokovalo oveľa výhodnejšiu dohodu s USA!